logo

Öğrenme Şenliği etkinlikleri başladı

Denizli Ticaret Odası tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen öğrenme şenliği bugün başladı. Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan program, İstiklal Marşının okunması ve Mehteran ekibi eşliğindeki Denizli Ticaret Odası önüne kadar yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti.

 

Denizli Ticaret Odası önündeki protokol konuşmaları, Öğrenme Şenliklerinin açılışı ve Ahşap Yakma Tekniği, Ebru Sanatı, El Nakışları, Yün, Keçe ve Koza Nakışı, Çömlek Sanatı, Deri El Sanatları, Taş Boyama gibi kurslarda üretilen ürünlerin sergilendiği stant ziyaretleri ile devam eden şenlik yoğun bir katılımla ilgi çekti.

 

3 gün sürecek şenlikte; 4-5 Mayıs tarihlerinde ise Öğrenme ile ilgili etkinlikler sergilenecek, keşkek, lokma, çay, limonata, su gibi yiyecek ve içecek ikramı yapılacak.

 

Denizli Ticaret Odası olarak sosyal sorumlulukları gereği faaliyetler de gerçekleştirdiklerini, bunlardan birinin de Öğrenme Şenliği Programı olduğunu ifade eden Başkan Uğur Erdoğan, “Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında Denizli Ticaret Odası olarak odamız tarafından Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi ve Pamukkale Üniversitesi ortaklığıyla yürüttüğümüz Öğrenmeyi İnşa Ediyoruz Projesi kapsamında, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Denizli’de ilk kez Öğrenme Şenliği düzenledik. Tüm halkımızı programımıza katılmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Erdoğan, Öğrenme Şenlikleri kapsamında Denizli’nin her ilçesini temsilen 19 Halk Eğitim Merkezi görevlisi usta öğreticiler tarafından halka bazı şu deneyimlerin aktarılacağını söyledi.

 

DTO binası önünde kurulan stantlar’da 300’e yakın mesleğin ziyaretçilere uygulatılarak tanıtılacağı Öğrenme Şenliği, 3 gün devam edecek.

 

Törenin açış konuşmasını yapan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, 500 bin TL bütçeli projenin amacının mesleki eğitimi teşvik etmek olduğunu söyledi. Erdoğan “İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi ve Pamukkale Üniversitesi ortaklığıyla yürüttüğümüz, ‘Öğrenmeyi İnşa Ediyoruz Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu şenlikle, Denizli’mizde bir ilke imza atıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje, 500 bin lira bütçeli bir Avrupa Birliği projesidir” dedi.

Bu şenlikle mesleki eğitim konusunda toplumda farkındalık oluşturmayı, gelecek kuşakları, anne-babaları ve işsizleri, mesleki eğitime yönlendirmeyi ve teşvik etmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, devamla şunları söyledi:
“Denizli girişimcisinin Zanaattan Sanayiye, geçişine öncülük eden tüm meslekler bugün burada icra ediliyor. Biz bu etkinlikle stantları ziyaret edecek anne-babaların, “Benim çocuğum bu mesleği yapmalı” diyerek evlatlarını yönlendirmelerini amaçlıyoruz. Şenliğimize katılan öğrencilerimizin, “Ben bu mesleği seçeceğim” demelerini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile gündeme gelen Milli İstihdam Seferberliği’ne dönemsel çıkışlarla, anlık reflekslerle değil, ancak böylesine kapsamlı ve geleceğe yönelik projelerle katkı sağlanabilir. Dilerim hafta sonuna kadar sürecek bu öğrenme şenliğimiz, beşikten mezara kadar bir süreç olan öğrenme için alışkanlık ve farkındalığın oluşmasına vesile olur.”

Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, mesleki eğitimin özendirilmesi adına yapılan bu etkinliğin verimli geçmesini diledi.

 

 

Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?