logo

Ök: Ekonomimiz yıllık ortalama 5,6 oranında büyüdü.

 

AK Parti Denizli Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nilgün Ök, Plan ve Bütçe komisyonundaki Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde tasarının geneli hakkında bir konuşma yaparak bütçe sürecine ilişkin görüşlerini açıkladı.

2020 yılı bütçesinin Ak Parti Hükümetleri tarafından hazırlanan 18. Bütçe niteliğini taşıdığını söyleyen Ök, “Ardı ardına 18 defa bütçe hazırlama görevini bizlere veren milletimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“NERELERDEN NERELERE GELDİK”

Ök; “Hükümetlerimiz dönemlerinde atılan adımlarla, 2003-2018 yılları arasındaki ekonomimizi görülmemiş boyuttaki küresel krize rağmen yıllık ortalama 5,6 oranında büyüttük. 2002 yılında %11,5 olan Merkezi Yönetim Bütçe Açığının Milli Gelire oranını %2’ye düşürdük. 2002 yılında yüzde 14,4 olan Faiz Giderlerinin Milli Gelire Oranını yüzde 2,4’e gerilettik. Kamu Borç Stokunun Milli Gelire oranını ise %72’den %32’e kadar düşürdük. Bütçenin neredeyse yarısının doğrudan faiz harcamalarına gittiği yıllardan, %90’ının vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğu bütçelerin yapıldığı dönemlere gelmekten duyduğum memnuniyet sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

“BİZİM DERDİMİZ KÜRTLER VEYA SURİYE DEĞİL, BİZİM DERDİMİZ TERÖRİSTLERDİR”

Son beş yılda yaşanan bölgesel ve küresel olumsuzluklara dikkat çeken Ök; “Bizim yerimizde başka bir ülke olsa belki de çoktan yok olmuştu. Bir düşünün; Dünya genelinde korumacı politikalardaki artış, Ticaret Savaşlarının Başlaması, Gezi Olayları, 17-25 Aralık Operasyonları, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve diğer taraftan ülkemizin jeopolitik konumundan kaynaklanan sınırlarımıza kadar gelen Terörle Mücadele gereksinimi. Hangi ülke bu şartlarda bu kadar başarı yakalayabilir? Ayrıca tekrar altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bizim asla ve kat’a Kürtlerle bir sorunumuz olmamıştır. Bizim sorunumuz teröristlerledir. Biz her zaman Ülkemizi ve sınırlarımızı korumak için mücadele ettik ve gerektiğinde de etmeye devam edeceğiz. İşte bütün bu yaşanan olumsuz süreçlerden Ülkemiz başarıyla çıkmış ve dimdik ayakta durmaya devam etmektedir” dedi.

BÜTÇEDEN EN BÜYÜK PAY YİNE EĞİTİME

Önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılı bütçesinden de en büyük payın eğitime ayrıldığını söyleyen Ök; “Nitelikli ve mutlu bireyler yetiştirmek önceliğimizdir. Bu nedenle 176,1 milyar TL ile bütçedeki en büyük pay eğitime ayrılmıştır.” Dedi.

Özel sektör teşviklerinden, tarım desteklerine, sağlık alanında yapılan reformlardan, enflasyonla topyekûn mücadeleye kadar pek çok konuda görüşlerini ifade eden Ök; “Sanayi sektörünün odak sektör olarak seçildiği, katma değerli ürünlerin üretiminin teşvik edildiği ve ihracata dayalı, istikrarlı bir büyüme modelinin benimsendiği 11. Kalkınma Planımızla ve de Yeni Ekonomi Programı ile uyumlu bir bütçe hazırlanmasından dolayı emeğe geçenlere teşekkürlerimi sunuyor, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Share
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?