logo

Ortak acılarda buluşamayanlar,Müşterek gelecekte birleşemezler

 

AK Parti Kadın Kolları Geleneksel Aşure Etkinliğini Gerçekleştirdi.

AK Parti Denizli Kadın Kolları tarafından geleneksel olarak her yıl Muharrem ayında yapılan aşure etkinliği, bu yılda yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Denizli Devlet Hastahanesi’nde gerçekleştirilen aşure etkinliğinde 4 bin kişilik aşure dağıtıldı.

Günün anlam ve önemine dair açıklamada bulunan AK Parti Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Akdemir;  Ortak acılarda buluşamayanlar müşterek gelecekte birleşemezler. Aşuremizin bereketi ülkemize ve vatanımıza bereket getirmesini temenni ediyorum, hayırlı olsun ” dedi.

Başkana Akdemir devamla şunları söyledi:

“Geneksel hale getirdiğimiz aşure etkinliğimizde amacımız toplumsal birlikteliğin ve toplumsal barışın devamına katkı sağlamaktır. Aşure etkinliğimize katılan tüm katılımcılara ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle yüzyıllardır süregelen geleneğin ve Muharrem ayının birlik ve beraberliği pekiştirmesini, herkese bolluk, bereket ve güzellikler getirmesini diliyorum.

Bu ayda birçok önemli hadise gerçekleşmiştir. Muharrem ayı aynı zamanda hicri yılın başlangıcıdır. Bu dönemde Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye göç etmiştir. Muharrem ayında 10 peygambere 10 mucize ihsan edilmesi gibi çok özel olaylar olmuş, ama peygamberimiz Hz. Muhammed’in ciğer paresi torununun Kerbela’da şehit edilmesi gibi bir vahşette bu ayda gerçekleşmiştir. Bu vesileyle başta Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Aşure; paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşurenin bu mecazi anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımakta. Tıpkı Aşure ayında bir araya gelen farklı bakliyat ve meyve tatlı ve ekşilerin birlikte uyum içerisinde nasıl güzel bir tat veriyorsa. Bizler de Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Çerkez, Arap ve Roman hep birlikte bir milletiz, farklılıklarımız bizim kültürel zenginliğimizdir.  Bu hayırlı günün tüm kardeşlerimize, Ümmet-i Muhammed’e hayırlar ve mutluluk getirmesini ve yine bu önemli günde dünya genelinde yaşanan savaşların, haksızlıkların ve zulümlerin sona ermesi için dua ediyoruz. Bolluk ve bereket getirmesi temennisiyle İslam Alemi’nin bu mübarek gününü kutluyor, tüm halkımıza esenlikler diliyorum” dedi.

Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?