logo

ÖZKAN: EV TEKSTİLİ DEYİNCE AKLA DENİZLİ GELİR

Ak Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Av. Cahit Özkan,  hafta sonu Denizli İhracatçılar Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu ve İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ile Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerinin önde gelen birlik ve kurumlarının başkanları ve temsilcileri katılım sağladığı Tekstil ve hazır giyim sektörleri istişare toplantısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

DENİZLİMİZİN İHRACATINDA DA TEKSTİL VE KONFEKSİYON ÖNEMLİ BİR PAY SAHİBİDİR

Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerinin önde gelen birlik ve kurumlarının başkanları ve temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yaşanan gelişmelerin ele alındığı ifade eden Özkan, kentin bu alanda yıllık yaklaşık bir buçuk milyar dolarlık ihracat gelir gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkısı olduğunu ihracat pazarı genişletirken, ihracatçı sayısının arttığını vurguladı. Denizlimizin ihracatında da tekstil ve konfeksiyon önemli bir pay sahibi olduğuna değinen Özkan: “Bir taraftan ihracat pazarlarımız genişlerken bir taraftan da ihracatçı sayımız hızlı bir şekilde artmaktadır. Tekstil ve konfeksiyonun en önemli alt sektörlerinden birinin ev tekstilidir. Ülkemiz dünya ticaretinden binde dokuz dolaylarında pay alırken; ev tekstili sektörümüz, dünya ev tekstili sektöründen yaklaşık yüzde 3,5 pay alıyor. Ülkemizin gerçekleştirdiği yaklaşık 3 milyar dolarlık ev tekstili ihracatının neredeyse yarısı ilimizden yapılmaktadır.”dedi.

TÜRKİYE, BU ALANDA DÜNYA LİDERLERİNDEN BİRİDİR

Ev tekstil sektörü de, tıpkı tekstil ve hazır giyim gibi Türkiye’nin gözde sektörlerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Özkan: ”Özellikle ev tekstilindeki katma değer oranına bakıldığında, ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını görmek mümkün. Türkiye ihracatında 1 kilogramlık ihracatın fiyatı 1.5 dolar iken, ev tekstilinde bu rakam 10.5 dolar. Bu rakam Türk ev tekstilinde söz konusu olan katma değeri açıkça ortaya koyuyor. Türkiye’nin ihraç ettiği her 100 dolarlık ev tekstili üründe, 30 dolar yurt dışından alınan hammaddeye giderken, 70 doları Türkiye’de kalıyor. Dünyanın dördüncü, AB’nin en büyük ev tekstili tedarikçisi olan Türkiye, bu alanda dünya liderlerinden biri ve kalitesiyle marka olmaya doğru hızla ilerliyor.”dedi.

 

 

EV TEKSTİLİ KATMA DEĞER AÇISINDAN TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ SEKTÖRLERİNDEN BİRİDİR

Özkan sözlerine şöyle devam etti:

“Makine parkı, kapasitesi, özgün tasarımları, koleksiyonlarına yansıttığı zengin kültürü ile Türkiye, ev tekstilinde büyük oynuyor. Sektörde sadece üretim ve satış miktarlarındaki artış dikkat çekici değil, kalite ve tasarım konusunda da yurtiçi ve yurtdışındaki tüketicilerin beklentilerine yanıt veriyor. Türkiye, ev tekstilinde hemen hemen tüm ürün gruplarında (havlu, çarşaf, yatak örtüleri, perde, battaniye, yastık, yorgan, masa örtüleri, gibi) üstün kalite ve ürün çeşitliliği ile dünya devlerinden biri ve liderliğe oynuyor. Son 10 yılda yüksek üretim kapasitesi, vasıflı işgücü, yetenekli ve tecrübeli tasarımcıları ve son teknoloji ürünü makine parkıyla ürün kalitesini artıran sektör, maliyetleri düşürdü ve dünya ortalamasının altına çekmeyi başardı.”

Gelişen teknolojiyi ve Türkiye’nin motif zenginliğini ev tekstili sektörünün çok iyi kullandığını ifade eden Özkan: “Bugün ev tekstili katma değer açısından Türkiye’nin en değerli sektörlerinden biri. Sektörün üretim kapasitesi çok büyük, dünyada ilk 3 ülkeden biriyiz. İhracatta ilk 4’teyiz. Dünyadaki ev tekstili üretiminin yüzde 5-10’luk kısmı bizde. Ciddi bir mesafe kat ettik, bundan sonraki aşama kendi markalarımızla dünyada tanınmak. Bu anlamda alacağımız çok yol var. İşimize dört elle sarılmalıyız.”diyerek sözlerine son verdi.

Share
439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?