logo

ÖZKAN: ’TEK ADAM’ İDDİASI KASITLI BİR YAKLAŞIM

AK Parti Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, referandum çalışmalarını sürdürüyor. Özkan, Pamukkale, Serinhisar ve Acıpayam ilçelerinden hemşehrileriyle buluştu. Tekstil çalışanlarıyla bir araya geldi. Akşamları da mahalle sakinleriyle kahvehanelerde bir araya gelen Özkan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni vatandaşlara anlattı.

Pamukkale ilçesinin Karşıyaka Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Özkan, Yeni Türkiye’de birlik ve beraberlik için “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”nin şart olduğunu söyledi. Yeni sistemle birlikte Türkiye’nin prangalarından kurtulacağını belirten Özkan, sistemin daha özgür ve bağımsız yargı için şart olduğunu söyledi.

Pamukkale ilçesindeki ziyaretlerinin ardından Serinhisar ilçesine gelen Özkan, AK Parti ilçe başkanlığını ziyaret etti. Ziyaretinin ardından halk buluşmalarına başlayan Özkan, vatandaşlara yeni sistemi anlattı.

ÖZKAN: ’TEK ADAM’ İDDİASI KASITLI BİR YAKLAŞIM

Serinhisar’daki hemşehrilerine sistemin detaylarını anlatan Özkan Cumhurbaşkanlığı sistemi karşıtlarının, sistemin tek belirleyici ve karar alıcısının Cumhurbaşkanı olduğu iddialarının kasıtlı olduğunu söyledi. Bu söylemin, referandum sürecinde kamuoyunu etkilemeye dönük kasıtlı bir yaklaşım olduğunun altını çizen Özkan, “Cumhurbaşkanlığı modeli, sadece yürütmenin istikrarını değil aynı zamanda yasama organının etkinliğini de sağlayacak bir sistemdir. Keskin kuvvetler ayrılığı getiren cumhurbaşkanlığı modeli, daha etkin denge ve denetleme imkânı sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

“SİSTEMDE DENGE MEKANİZMASI MEVCUT”

‘Tek Adam’ iddialarının gerçek dışı olduğunu vurgulan Denizli Milletvekili, “Cumhurbaşkanlığı modelinde yasama ve yürütmenin birbirlerini denetleyebilmelerini sağlayacak önemli bazı yetkiler karşılıklı olarak paylaşılmıştır.” dedi. Yeni sistemde, başkanı denetleyecek ve frenleyecek denge mekanizmasının olduğunu belirten Özkan, “Buna göre başkanın yasama organına mesaj yollama, düzenleme yapma, kanunları veto etme gibi yetkileri kullanmasına karşılık yasama organının bütçeyi kabul etmesi, bakanların ve yüksek derecedeki kamu görevlilerinin atamalarını onaylama gibi yetkilere sahip olması, hem yürütme hem de yasama organını kontrollü bir şekilde hareket etmeye zorlamaktadır.” şeklinde konuştu…

AK Parti Denizli Milletvekili Özkan, Serinhisar’daki temaslarının ardından Acıpayam ilçesine geçerek, çalışmalarını burada sürdürdü. Dodurga, Dedebağ, Darıveren mahallelerinde vatandaşlar buluşan Özkan, 16 Nisan’da neden evet denilmesi gerektiğini açıkladı…

 

“MECLİS ASLİ GÖREVİNE DÖNÜYOR”

Özellikle ‘Hayır’ cephesinin “Meclis ortadan kalkıyor” iddialarına değinen Özkan, Yeni Sistemle birlikte Meclisin aksine daha da güçleneceğini belirtti. Özkan, “Cumhurbaşkanlığı modeli, yasama organının gerçek anlamda asli vazifesine dönerek, “de lege ferenda” peşinden koşacağı bir süreci başlatacaktır. Muhalefet partilerine hatta her bir milletvekiline toplumsal talep çerçevesinde kanun teklif etme ve genel kurul aşamasına kadar bu teklifi getirme fırsatı vermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Özkan ziyaretlerine Baklan, Güney ve Honaz ilçelerinde sürdürdü…

Share
496 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?