logo

Özkan:Arabuluculuk,tarihimizin ve köklü medeniyetimizin mirasıdır

 

AK Parti MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Denizli Barosunda düzenlenen Arabuluculuk panelinde konuştu. Denizli Barosu, Arabuluculuk Derneği ve Cahit Özkan’ın da eski genel başkanlığını yaptığı Hukukçular Derneği tarafından ortak düzenlenen ‘Arabuluculuk Paneli’ Denizli Barosunda düzenlendi.

Panelde konuşma yapan Cahit Özkan, Arabuluculuk kurumunun, tarihimizin ve köklü medeniyetimizin mirası olduğunu vurgulayarak; “Bu sistem toplumsal barış ve uzlaşı kültürüne büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Arabuluculuğun ekonomik bir çözüm yöntemi olduğunu belirten Özkan; “Artık arabuluculuğu dava şartı hâline getirdik. İş uyuşmazlıklarında, mahkemeye gitmeden, herhangi bir harç, masraf ödemeden, çok daha az maliyetle, hatta maliyetsiz çözüm öngörüyoruz. Adalete erken erişim sağlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Arabuluculuk her ne kadar bir dava şartı ise de tarafların dava haklarının da olduğuna değinen Milletvekili Özkan; “Taraflar ilk ara buluculuk görüşmesi neticesinde anlaşamayacaklarını düşünürlerse dava yoluna devam edebileceklerdir.” dedi.

Arabuluculuğun 2013 yılında AK Parti’nin yaptığı reformla resmî olarak uygulanmaya başlandığını hatırlatan Özkan, bugüne kadar ara buluculuğa giden yaklaşık 18.300 uyuşmazlığın yüzde 92’si anlaşmayla sonuçlandığını ifade etti. Getirilen sistemin adaletten toplumsal barışa, çalışma hayatından yatırım ve istihdam imkânının geliştirilmesine kadar pek çok alanda olumlu katkılar sağlayacağını ifade eden Özkan; “Günümüzde mahkemelerin iş yükü ve uzun yargılamalar tüm dünyanın sorunudur. İşte Arabuluculuk ile uyuşmazlıklar çok kısa sürede çözümlenmektedir. Bugüne kadar çözülen 17 bin uyuşmazlığın bir günden daha kısa sürede sonuca ulaştığı vakıadır. Alın teri kurumadan işçinin hakkının ödenmesi emrine uygun olarak işçinin alacağına bir an önce kavuşması sağlanmıştır.” dedi.

— 

Share
922 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?