logo

Özkan: Yeni Sistem ‘Bağımsız Yargı’yı getirecek

Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması çalışmaları kapsamında AK Parti Kanada Seçim Koordinasyon Merkezi’nin (SKM) davetlisi olarak Kanada’ya giden AK Parti Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan’ın çalışmaları sürüyor. Özkan, Kanada’da yaşayan Türk vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni anlattı.

AK Parti Milletvekilli Av Cahit Özkan Kanada’da Türk vatandaşlarına Cumhurbaşkanlığı Sistemini anlatmaya devam ediyor… Özkan ilk teması Mississauga kentindeki Anadolu İslam Kültür Merkezi’ydi. Burada vatandaşlara hitap eden Özkan, “Referanduma sunulan anayasa değişikliğinin, sadece AK Parti ve MHP ile değil, meclis dışındaki siyasi partilerle de üzerinde uzlaşılan bir metin olduğunu belirtti. Özkan, “Bu değişiklik, Turgut Özal’ın, Süleyman Demirel’in, Necmettin Erbakan’ın, Alparslan Türkeş’in ve hatta Bülent Ecevit’in de istediği bir sistemdir.” dedi.

Daha sonra Toronto’daki Türk vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Özkan, burada da Cumhurbaşkanlığı Sistemini vatandaşlara anlattı. Özkan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin Yeni Türkiye’nin önünü açacağını söyledi.

“Yeni Sistem ‘Bağımsız Yargı’yı getirecek”

Cumhurbaşkanlığı Sisteminin geçmişteki bütün liderlerin isteyip de yapamadığı bir sistem olduğunu vurgulayan Denizli Milletvekili Özkan, sistemin avantajlarından da söz etti. Özellikle yargı konusunda çağ atlatılacağını belirten Özkan, “bağımsız yargı”nın bu sistemle yerine oturacağını belirtti.

600 Milletvekilinin 3’te 2 çoğunluğuyla üyeler seçeceğini ve bunun da yargı için tarafsız kişiler demek olduğunu belirten Özkan, bu yöntemle yargı mensuplarının tamamen tarafsız olacağını vurguladı.

“İstikrarsız hükümetler vatandaşlarımızı yurtdışında iş, aş aramaya mecbur kıldı” diyen Özkan, vatandaşımız Toronto’da eğer iş aramaya mecbur kılınmışsa, bir daha bu tür sorunların yaşanması için 16 Nisan Referandumu’nda “evet”e mecburuz.” ifadelerini kullandı.

Özkan, vatandaşların sistemle ilgili sorularını yanıtladı ve bu konudaki düşüncelerini dinledi… AK Parti Milletvekili, Toronto Başkonsolosluğu Erdeniz Şen’i de makamında ziyaret ederek Toronto’daki Türk vatandaşlar hakkında ilgili bilgi aldı…

AK Parti Milletvekili Av. Cahit Özkan ve beraberindeki heyet daha sonra Kanada’nın Alberta eyaletindeki en büyük şehirlerinden biri Calgary’de de

Türk vatandaşlarıyla buluştu.

Burada vatandaşların Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili sorularını yanıtlayan Özkan, sistemin detaylarını anlattı.

Edmonton Türk-Kanada Derneği’nde de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma gününde vatandaşlarla bir araya geldi.

Özkan, Çanakkale Zaferi’nin bizim medeniyetimizin en büyük kahramanlık ve en büyük merhamet göstergesi olduğunu söyledi.

Buradaki etkinliğin ardından dernek çalışmaları konusunda bilgi alana Özkan, Selimiye Camii ve talebe yurdunu ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi…

Vancouver’da da Türk vatandaşlara tarihi siyasi ve hukuki yönleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatan Özkan, “Cumhurbaşkanlığı Modeli” isimli kitabını imzaladı.

Share
753 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?