logo

Pamukkale Teknokent’te 3 oda ve 1 birlik istifa etti


HABER - DenizlidenHaber
haber@denizlidenhaber.com

DENİZLİ’de, Pamukkale Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Pamukkale Teknokent’in yönetiminden 3 oda ve 1 birlik istifa etti.

Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Borsası ve Denizli İhracatçılar Birliği yönetimleri ortak karar alarak, bugün noter kanalıyla gönderdikleri istifa yazılarında PamukkaleÜniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ’ı eleştirerek, alınan kararların altına imza atamayacaklarını bildirdi.

4 oda yönetimi noter kanalıyla Pamukkale Teknokent’e Yönetim Kurulu’ndan istifa ettiklerini bildirdi. Bu odalar tarafından gönderilen istifa yazılarında, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ eleştirildi.
Odalar tarafından noter kanalıyla gönderilen istifa yazısında kurucu ortak olarak şirkette yüzde 10’ar hissedar olunduğu belirtilerek, 2008 yılından bu yana Pamukkale Teknokent’in yönetiminde görev alındığı vurgulandı. Ortak istifa metninde, şöyle denildi:
“Bilindiği üzere ülkemizde teknoloji geliştirme bölgelerinin ve teknokentlerin başlıca var olma sebepleri üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması ve teknoloji alanında yatırım yapan girişimcilerin desteklenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kurulduğu günden bu yana herhangi bir problem ve huzursuzluk yaşamadan şirketin yönetiminde elimizden gelen tüm çaba tarafımızdan sarf edilmiştir. Ancak mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın Pamukkale Üniversitesi Rektörü olarak atanmasından sonra cereyan eden olaylar silsilesi, bizi bugün bulunduğumuz noktaya getirmiştir.”
4 odanın ortak istifa yazısında, Rektör Prof.Dr. Hüseyin Bağ’ın Pamukkale Üniversitesi tarafından temsilci atanması ve şirkete Yönetim Kurulu Başkanı olmasından sonra, üniversite kanadından atanan tüm temsilcilerin azledilerek yerlerine yenilerinin getirildiği ve bir sene içerisinde Yönetim Kurulu üyelerinin sürekli değiştiği belirtilerek, şöyle dedi:
“Bu aşamada yönetimdeki sürekliliği sağlamak için diğer hissedarlar tarafından büyük çaba sarf edildi. Yönetim Kurulunda görüşülmeden Genel Müdürlüğe atanan ve sonrasında yine Genel Müdür’lükten alınan Prof. Dr. Şahin Çonkur’un hangi gerekçeyle göreve getirildiği ve neden görevinden azledildiği bugün hala hissedar ve yönetim kurulu üyesi sıfatını haiz olduğumuz halde bilgimiz dahilinde değildir. Genel Müdür değişikliği, üniversitenin içerisinde bulunduğu zorlu sürecin bir sonucu olarak tarafımızca kabul edilmiş ve söz konusu kararlar Oda temsilcisi olarak tarafımızdan imzalanmıştır.”
Genel müdürün görevden alınmasından sonra, iyi bir yönetici bulunmasına ilişkin odaların teklifinin kabul edilmediğinin belirtildiği istifa yazısında, şu ifadeler yer aldı:
“Her türlü itirazımıza rağmen, Prof.Dr. Hüseyin Bağ, fikrimizi dahi almadan kendini Genel Müdür olarak atamış ve önemli denecek bir ücret belirleyerek kendisine maaş olarak bağlamıştır. Yine aynı dönemde üniversitede rektör danışmanlığı yaptığı iddia edilen bir kişi, şirkete danışman olarak atanmış ve yine kendisine ciddi miktarda bir ücret ödenmesi karara yazılmıştır. Tüm bu kararlar, üzerinde mutabık kalınmadan tek taraflı olarak yazdırılmış ve tarafımıza imza için gönderilmiştir. Bu kararlar, tarafımızca karşı çıkılarak imzalanmamış olsa da sonradan bu görevlendirmelerin geçici olduğu söylenerek bizlere bu kararlar imzalatılmıştır. Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın ve danışmanının şirketten aldığı ücretler, basına kötü bir şekilde yansımış ve hem şirketin hem de şirket hissedarı olan kurumlarımızın ciddi şekilde itibar kaybına sebep olmuştur. Basında yer alan haberler sonrasında, genel müdürlük ve danışmanlık pozisyonlarına yapılan atamaların gözden geçirilmesi tarafımızdan toplantılarda dile getirilmiş olmasına rağmen bu husus toplantı tutanaklarına yansıtılmamıştır.”
Pamukkale Teknokent’te faaliyet gösteren 95 firmada 339 kişi çalışıyor ve 96 proje destekleniyor. Teknokent’in yönetiminde yer olan Denizli’nin 4 önemli oda ve birliğinin ortak metinle yönetimden istifa etmesi şok etkisi yarattı. 4 odanın Teknokent’teki toplam yüzde 40 hisselerinin duracağı ifade edildi.

Share
516 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilimize geldi

  28 Ekim 2020 Bilim ve Teknoloji, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

  Bir dizi ziyaret, toplantı ve incelemelerde bulunmak üzere İlimize gelen Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ı Çardak Havalimanı’nda İl Protokolü karşıladı. Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen İkiler Filtre Fabrikası’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Bakan Mustafa Varank, işçilerle sohbet edip, çalışmaları takip etti. Bakan Varank Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde, sanayiciler, iş insanları ve oda başkanlarıyla, kentimizdeki sanayi ve teknoloji ala...
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Denizli’ye geliyor

  23 Ekim 2020 Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

    Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 26 Ekim Pazartesi günü Denizli’ye geliyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak akabinde Denizli’li işadamlarıyla bir araya gelmek üzere Pazartesi günü ilimizde olacağını duyurdu. Başkan Filiz mesajında bakanın ziyaretiyle ilgili şu bilgilere yer verdi: “Çardak OSB ziyareti ile programına başlayacak olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa ...
 • Düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını askıya aldılar

  02 Temmuz 2020 Bilim ve Teknoloji, Dünya, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sosyal medya dipsiz bir kuyuya, izan ve insaf tanımayan mayınlı bir platforma dönüşmüştür. Başta Twitter, Facebook olmak üzere sosyal medya iftira sahnesi, ihanet ve isnat mecrası olmuş çıkmıştır. TBMM'de düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyor; duruşumu, düşüncemi, tarafımı, tavrımı, tercihimi ve tepkimi alenen ilan ediyorum." ifadelerini kullandı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bugün sizlerle son Twitter...
 • Türkiye büyük atılımlar yaptı, gücüne güç kattı!

  25 Haziran 2020 Bilim ve Teknoloji, Çevre, Dünya, Emlak, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Politika, Tüm Manşetler, Ulusal

  Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iki yılını geride bıraktı. Başkan Erdoğan liderliğinde ekonomiden sağlığa, sanayiden dış politikaya büyük adımlar atıldı. Savunma sanayiinde yerlileşme sağlandı. Yerli tank ve otomobil üretimine hız verildi. FETÖ devletin damarlarından temizlendi, vesayete son verildi. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iki yılını geride bıraktı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak görevine üstlendi. Türkiye, bu süre içinde ekono...