logo

Provakasyon ve Kaos Planı Tutmadı !

 

ANKARA’da 20 yaşındaki Barış Çakan’ın bir kavgada öldürülmesi Kürtçe müzik dinlediği denilerek servis edildi. Barış Çakan olayı twitterda TT listesine girerken,  Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için değil, yüksek sesle ezan okunurken müzik dinleyen bir kişiyi uyardığı için öldürüldüğü ortaya çıktı.

OLAYIN GEÇMİŞİ?

Etimesgut Alsancak Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde Barış Çakan’ın arkadaşı B.A, park halindeki araçta bulunan A.B, K.Y. ve Ö.Y’yi yüksek sesle müzik dinledikleri için uyarmış, taraflar arasında çıkan kavgada bıçaklanan Barış Çakan ağır yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Araç içindeki üç kişi, olayın faili oldukları gerekçesiyle Etimesgut İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından kısa sürede yakalanarak Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmişti.

Olayın ardından bazı sosyal medya hesaplarında, Barış Çakan’ın “Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle öldürüldüğü” yönünde iddialar ortaya atılmış, Ankara Valiliği iddiaları yalanlamıştı.

 

GERÇEK BAMBAŞKA ÇIKTI

ANKARA’da 20 yaşındaki Barış Çakan’ın bir kavgada öldürülmesi Kürtçe müzik dinlediği denilerek servis edildi. Barış Çakan olayı twitterda TT listesine girerken, HDP başta olmak üzere bir çok kişi bu yalanı pompaladı. Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için değil, yüksek sesle ezan okunurken müzik dinleyen bir kişiyi uyardığı için öldürüldüğü ortaya çıktı.

Ankara’da Kürtçe müzik dinlediği iddiasıyla öldürüldüğü iddia edilen Barış Çakan olayıyla ilgili baba Nihat Çakan’dan açıklama geldi. Acılı baba yaşanan olayın perde arkasını anlattı ‘Kürtçe müzik’ provokasyonu bölücülerin kursağında kaldı.

Ankara’da, Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü iddia edilen gencin babası Nihat Çakan, iddiaları yanıtladı.

Baba Çakan, olay akşamı oğlunun namaz kılmak için abdest aldığını ve kendisine ‘namaza kaç dakika var’ diye sorduğunu söyledi. Daha sonra arkadaşıyla görüşmek için oğlunun dışarı çıktığını söyleyen acılı baba, oğlunun araç içerisinde ezan okunurken yüksek sesle müzik dinleyen 3 kişiyi arkadaşıyla birlikte uyardıklarını, daha sonra arkadaşının olay yerinden kaçtığı araç içerisindeki 3 kişininse oğlunu darp ettiklerini ve ölümüne sebep olduklarını söyledi.

Barış Çakan’ın cenazesi, Elvankent Söğüt Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan namazın ardından Elvankent Mezarlığı’na defnedildi.

Olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheliler K.Y ve A.B ile suça sürüklenen çocuk Ö.Y’nın Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

 

ANKARA’DA YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEYENLERİ UYARAN GENÇ ÖLDÜRÜLDÜ

Cenaze namazı için bulunduğu Söğüt Camisi’nin avlusunda olay anını AA muhabirine anlatan Barış Çakan’ın babası Nihat Çakan, akşam ezanından 10 dakika önce abdest alan oğlu Barış Çakan’ı, mahalle arkadaşı B.A’nın dışarı çağırdığını, oğlunun gitmesini istemediğini ancak kısa sürede döneceğini belirttiği için rıza gösterdiğini söyledi.

Oğlu dışarı çıktıktan yaklaşık 20 dakika sonra arkadaşı B.A’nın, telefonla arayarak Barış’ın eve gelip gelmediğini sorduğunu ifade eden Çakan, “Arkadaşı dedi ki ‘Biz kavga ettik, ben kaçtım onu göremiyorum.’ Bunun üzerine evden fırladım. Arkadaşı olay yerini söyledi, polis, ambulans gelmiş. Gittik baktım, 3 kişi tarafından bıçaklanmış.” dedi.

Oğlunun neden bıçaklandığına da açıklık getiren acılı baba, şunları kaydetti:

“Bunlar dışardayken, aracın içerisindeki 3 kişi müzik dinliyormuş, o esnada da ezan okunuyormuş. Oğlumun arkadaşı, ‘Ezan okunuyor şunun sesini biraz kısın, ezan bitsin’ diyor. Karşı taraf da diyor ki ‘Sen bana İslamiyeti mi öğreteceksin?’. Kavga ediyorlar, arkadaşı kaçıyor, bizim çocuk ellerinde kalıyor. 3 kişi birden buna saldırıyorlar. Olay böyle…”

 

AK PARTİ YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Barış Çakan kardeşimizin hayatını kaybetmesinden çok büyük üzüntü duyduk. Allah rahmet eylesin. Ona hunharca saldıranlar kadar, olayı ırkçı bir istismar haline getirmeye çalışanları da lanetliyoruz.” “Ezan okunurken yüksek sesle müzik dinleyen bir grubu uyaran Barış Çakan, bu grup tarafından hunharca saldırıya uğradı. Provokasyon şebekesi ise “Kürtçe şarkı dinlediği için öldürüldü” diye alçakça bir yalanın propagandasını yaptı.” “Bu acımasız saldırıyı gerçekleştirenler yakalandı ve tutuklandı. Provokasyon şebekesi ise hunharca yalan söylemeye ve istismara devam etti. Katillerin eylemi insanlık dışıdır. Provokasyon şebekesi ise daha da insanlık dışı bir istismar peşindedir.Bu ülkede insan hayatına, toplumsal barışımıza ve kamu düzenine saldıranlarla güçlü şekilde mücadele ediyoruz. Provokasyon şebekeleriyle de aynı şekilde mücadele edeceğiz.” dedi.

 

AK Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal yaptığı açıklamada : “Yalan ve iftirada sınır tanımayanlar bugün yine gencecik bir yavrumuzun öldürülmesini hastalıklı ideolojilerini besleyecek bir haber haline getirmek istediler.” “Bunlar; ölümlerden, şiddetten beslenirler. Hastalıklı ideolojileri için gençleri ölüme yatırır, ölümleri çirkin amaçları için kullanırlar. Bu karanlık zihniyetin istismar etmeyeceği hiçbir şey yoktur. Yalanları açığa çıktığında utanmaz, oralı olmazlar.”

 

Bir açıklamada Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan geldi. Dağ yaptığı açıklamada : “Yaşanan acı bir olayı memleketi kaosa sürükleme niyetinize alet ediyorsunuz. Kürtlük ve Kürtçe ile ilgisi olmayan adli bir vaka üzerinden bu millete kötülük etmeye çalışıyorsunuz. Dün derdiniz ağaç değildi, bugün de Barış Çakan değil, biliyoruz.” dedi.

Share
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?