logo

Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a gittiler

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; Resmî temaslarda bulunmak üzere Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile birlikte Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gittiler. 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Ermenistan’ın sivillere saldırarak savaş suçu işlediğini belirterek, “Bu savaş suçunu bütün dünyanın görmesi lazım. Görüyor fakat dile getirmesi ve tavrını net olarak ortaya koyması gerekir. Başta Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeler sivillere yapılan saldırıları kınamalıdır. Sessiz kalanlar yapılan suça ortak olurlar.” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’da değerlendirmelerde bulundu.

Ermenistan’ın beslediği terör yapılanlarının Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine sürekli saldırıda bulunduğunu belirten Şentop, Azerbaycan ordusunun bunun üzerine vatan topraklarını kurtarmak için harekat başlattığını kaydetti.

Azerbaycan’ın bununla Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. maddesindeki “meşru müdafaa” hakkının gereğini yerine getirdiğini vurgulayan Şentop, Azerbaycan ordusunun operasyonlarında uluslararası hukuka uygun davranarak sadece askeri hedeflerle mücadele ettiğini belirtti.

Ermenistan güçlerinin ise sivilleri bombaladığını hatırlatan Şentop, “Azerbaycan ise uluslararası hukuka ve savaş ahlakına uygun bir şekilde hareket ediyor. Ermenistan bunu yapmıyor. Savaş hukukuna riayet etmeyen, sivilleri hedef alıp bombalayan bir devletten ateşkese riayet etmesini beklemek de abestir. ” ifadesini kullandı.

Şentop, Ermenistan’ın Gence’ye ve diğer illere füzelerle saldırmasını şöyle değerlendirdi:

“Bu, Cenevre sözleşmesine göre bir savaş suçudur. Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) taraf olmamakla beraber Ermenistan’ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin savaş suçlarıyla ilgili kuracağı bir mahkemede ve UCM’de yargılanması mümkün olabilir Roma statüsüne göre. Ama bu savaş suçunu bütün dünyanın görmesi lazım. Görüyor fakat dile getirmesi ve tavrını net olarak ortaya koyması gerekir. Başta AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkeler sivillere yapılan saldırıları kınamalıdır. Sessiz kalanlar yapılan suça ortak olurlar.”

Azerbaycan’ın mukaddes bir mücadele yürüttüğünü belirten Şentop,  Dağlık Karabağ başta olmak üzere işgal altındaki toprakların kurtarılması için  yürütülen mücadeleyi sadece Türk devletinin değil 83 milyon Türk halkının  desteklediğini vurguladı.

Şentop, Türk halkının Azerbaycan ordusunun muvaffakiyeti için dua  ettiğini dile getirerek Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin dünyada benzeri  olmayan ilişkiler olduğunu kaydetti.

“Tek millet iki devlet” sözlerinin kuru slogandan ibaret olmadığını,  bu sözlerin tezahürlerinin bu gün ve geçmişte her alanda görüldüğüne vurgu yapan  Şentop, şunları söyledi:

“Dostluğumuz ebediyete kadar sürecektir. Sadece dost olduğumuz için  değil, Azerbaycan haklı olduğu için yanındayız. Dağlık Karabağ, hiçbir zaman  Azerbaycan’dan ayrı bir yer olmamıştır.  Karabağ, Azerbaycan toprağıdır.   Azerbaycan hem tarih hem de uluslararası hukuk açısından da haklıdır. Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), işgalin kayıtsız şartsız sonlandırılması  yönünde kararları var.  Uluslararası kuruluşların tüm kararlarında Ermenistan’ın  işgalci olduğu bildiriliyor.”

Şentop, Gence’ye yapılan saldırının savaş suçu olduğuna dikkat çekerek  savaş suçlarını işleyenlerin, sivillere saldırı emri verenlerin yargılanacağını,  onların yaptıklarına göz yumanların da suç ortakları olduğunu kaydetti.

Ermenistan’ın bölge barışını tehdit ettiğini söyleyen Şentop, “AGİT  Minsk Grubu eş başkanı ülkeler, Ermenistan’a silah bağışı yapıyor. Fakat bu  ülkelerin üstlendiği sorumluluk, sorunu adil şekilde çözmek. 30 senedir  çözülmemesinin sebebi budur. Çünkü çözmek istemiyorlar.” diye konuştu.

Share
79 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?