logo

Rusya ile Türkiye arasında yasaklar kalkıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvarkoviç, “Rusya ile Türkiye arasındaki tüm engeller ve yasaklar bu hafta kaldırılacak” dedi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’in 22 Mayıs’ta Türkiye’ye gerçekleştireceği kritik ziyaret öncesi Dvarkoviç’in yaptığı açıklamanın zamanlaması dikkat çekti.

22 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nin Türkiye-Rusya ilişkileri açısında bir milat olacağı tahmin ediliyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye‘ye uygulanan yaptırımların iptal etmesi için gereken bir dizi belgenin bu hafta içerisinde hazırlanacağını söyledi.

Dvorkoviç, “Tüm anlaşmaların bu hafta içerisinde kayda geçirileceğini düşünüyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la varılan anlaşmalar şu anda kağıt üzerine geçiriliyor. İşlerin neredeyse yüzde 99’u tamamlandı. Bazı biçimsel ayrımlar üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

‘PROTOKOL İMZALANIR İMZALANMAZ KISITLAMALARIN İPTALİ BAŞLAYACAK’

Dvorkoviç ayrıca, hükümetin söz konusu belgelerin taslaklarını büyük ölçüde hazırladığını belirtip, “Protokol imzalanır imzalanmaz kısıtlamaların iptali başlayacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan, 10 Mayıs’ta Soçi’de gerçekleştirdikleri görüşmede, Türkiye’ye hizmet, ürün, tekstil ve inşaat sektörlerinde uygulanan yaptırımların neredeyse hepsinin iptali konusunda anlaşmaya varmıştı. Türkiye’den domates alımına ve Türk vatandaşlarına vize uygulanmasına yönelik kısıtlamalarınsa devam ettirileceği açıklanmıştı.

KRİTİK TARİH 22 MAYIS

Öte yandan bazı kaynaklar, Dvarkoviç’in sadece domates değil uçak krizi sonrası konan vize hariç tüm yaptırımların kaldırılması konusunda da çalışmaları yürüttüğünü vurguluyor. 22 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği zirvesi bu açıdan çok önemli. Her durumda Rus tarafının bu zirveden hemen önce ya da zirvede, yaptırımların kaldırılması kararı açıklayacağı beklentisi yüksek. Çünkü karşılıklı sözler verildi. Türk tarafı bir adım daha atıp buğdayda yasağı kaldırdı. Sıra Moskova’nın atacağı adımda.” Bu kapsamda çalışma izinleri ve inşaat şirketlerinin faaliyetleri konusu da ele alınıyor.

MEDVEDEV İSTANBUL’A GELİYOR

22 Mayıs’ta Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev İstanbul’da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü ülkeleri hükümet ve devlet başkanları toplantısında Rus heyetine önderlik edecek. Rusya hükümetinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Toplantının gündeminde üye ülkelerin işbirliğinin genişletilmesi, sınırdışı karayolu, deniz ve enerji altyapılarının geliştirilmesi dahil olmak üzere örgütün görevlerinin değerlendirilmesi yer alacak. Enerji, enerji verimliliği, ‘Yeşil’ teknoloji, küçük ve orta çaplı işletmelerin, bölgesel yönetimin geliştirilmesi, bölge devletlerinin ihracat potansiyelinin büyütülmesi alanlarındaki projeler görüşülmeye devam edilecek. Görüşme örgütün 25. yılına özel gerçekleştirilecek. Toplantı sonucunda ortak bildirgenin yayınlanması planlanıyor.”

Share
495 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?