logo

ŞAHİN TİN; “BU YASA VATANDAŞA NEFES ALDIRACAK”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Şahin Tin; “Toplumun geniş bir kesimini ilgilendiren bu düzenleme sayesinde talepler ve ihtiyaçlar karşılanıyor, mağduriyetlerin önüne geçiliyor, süre uzatımıyla da önemli kolaylıklar getiriliyor. Kısacası bu yasa vatandaşa nefes aldıracak düzenlemeler içeriyor” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmeler neticesinde Karayolları Trafik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik içeren teklifin kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Kabul edilen düzenlemeye göre araç sınıfları itibarıyla geçiş yasağına rağmen 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçenlere kesilen idari para cezalarının uygulanmayacağını ödeyenlere de bu bedellerin iade edileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin, Trafik cezalarının 2019 yılında artmayacağını söyledi.

“ZAM YOK, CEZALARA AF GELDİ”

Yeni yasal düzenlemenin birçok alanda mağduriyetleri gidereceğini ve vatandaşa zaman kazandıracağını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Kanuna göre, Karayolları Trafik Kanununda yer alan cezalar 2019’da artırılmayacak, cezalara yeniden değerleme oranı uygulanmayacak. Araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 2 Kasım 2016’dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından vazgeçilecek. Varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığı kararlaştırılacak. Yargılama ve takip gideri, taraflar üzerinde bırakılacak ve vekâlet ücretine hükmedilmeyecek. Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar, 28 Şubat 2019’a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019’a kadar ret veya iade edilecek” dedi.

“KIRSAL MAHALLELERE MÜJDE”

Denizli’nin de aralarında bulunduğu il genelinin büyükşehir statüsünde olduğu şehirlerdeki kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlara da müjde veren Milletvekili Şahin Tin, “14 ilde büyükşehir belediyesi ve 27 ilçe kurulmasına dair kanun kapsamında, tüzel kişiliği kaldırılan köylerde, emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresi ile bu yerlerde içme ve kullanma suları için ücretin en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmesine ilişkin uygulama süresi 31 Aralık 2022’ye kadar devam edecek. Bu yerlerde Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan bazı istisna hükümlerinin uygulama süresi ile tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye dönüşen beldelerde içme ve kullanma sularından alınacak ücretin, en düşük tarifenin yüzde 50’sini geçmeyeceğine ilişkin hükmün süreleri de 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı” diye konuştu.

“YENİDEN YAPILANDIRMA HAKKI TANINDI”

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran ancak ödeme yapmayarak hakkını kaybeden borçlulara da yeniden imkân tanındığını ifade eden Milletvekili Şahin Tin, “Bu kişiler ödemeleri gereken tutarları, geç ödeme zammı ile Şubat 2019’a kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecekler” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİ HER KOŞULDA DESTEKLİYORUZ”

Üreticiye destek vermek için her türlü kolaylığı sunmanın gayretinde olduklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Arazi varlığı az olan çiftçilerimize, üreticilerimize küçük de olsa katkı sunmak ve desteklemek adına bir düzenlemeyi de hayata geçirdik. Buna göre çiftçilerimizin ödediği Ziraat Odası üyelik aidatının alt sınırını asgari ücretin yüzde 2’sinden yüzde 1’e düşürdük’ dedi.

Share
435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?