logo

Kadınlar; Sevginin, şefkatin ve özverinin simgesidir

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. Yılında yayımladığı mesajında ; “Doğumdan ölüme her anımızda varlıklarıyla onurlandığımız, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir geleceği birlikte inşa edeceğiz diyen Başkan Filiz; ” Bir toplumun çağdaşlık düzeyinin, o toplumun kadınlara verdiği değerle ölçüldüğü bir dünya da, kadınların haklarından, eşitliklerinden verilecek taviz söz konusu dahi olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Sağlam, sağlıklı ve iyi ailenin, güçlü bir halkın ve devletin temel koşulu olduğunu vurgulan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz;  mesajında devamla şunları söyledi:

” AK Parti iktidarı ile Anayasal, yasal ve idari düzenlemelerle kadınların yaşam standartlarını yükseltmek, şiddet görmelerini önlemek, iş hayatındaki sıkıntılarını gidermek, istihdamlarını arttırmak, siyasette toplumumuzu daha fazla temsil etmeleri için önemli düzenlemeler yapılmıştır ve çalışmalar devam etmektedir. Çünkü bu ülkenin kuruluşundan bugüne hiçbir koşulda geri durmayan, erkeğine omuz veren kadınımızın hak ettiği yerini bulması gerekmektedir.

 

İstiklal savaşı boyunca cephede dövüşen, cephe gerisinde sırtında cephane taşıyan Türk kadını, Nene Hatunlar, Adile Çavuşlar, Kara Fatmalar olup kahraman kadınlarımız; 15 Temmuz gecesinde de aynı cesaret ve feraset ile hain darbe girişimine geçit vermemiştir. Cephede bizlere dayanak, evde çocuklarına anne ve değerli bir eş olan iffetli Türk kadını siyasi hayatımızda da yerini almıştır. Yaşadığı sıkıntılara ve sorunlara çözüm bulabilmek için kadınların siyasetteki ağırlıklarının yeterli düzeye ulaşması gerekmektedir. Kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1935’lerde yüzde 4,5 olan kadın parlamenter oranı, ilk defa AK Parti döneminde yüzde 14,73’e yükselmiştir. Kadınlarımız seçme ve seçilme hakkını kullanarak siyasi hayatın içinde ne kadar çok yer alırlarsa, siyasi hayatımız da nezaket, zarafet ve derinlik kazanacaktır. AK Parti olarak da bundan sonra her aşamada kadınlarımızın daha fazla temsil edilmesi için gereken her türlü tedbiri alacağız, gereken her türlü çalışmayı yapacağız ”

Yaratılışları itibariyle narin ve hassas olan kadınlara şiddeti kınadığını da vurgulayan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz yayımladığı mesajında devamla şunları söyledi;

“Kadına şiddet uygulayan kişi ne erkekliğe, ne de güce kavuşacaktır. Bunun adı olsa olsa emanete hıyanet olacaktır. Referansımız İslam, kadına şiddeti Cahiliye Dönemi’nde bırakmıştır. Yeryüzünde kız çocuklarına insanlık dışı tavırlar sergilenirken, kız çocukları diri diri toprağa gömülürken bunun affedilemeyecek bir suç olduğuna işaret eden İslam’dır. Bu anlamda toplumsal çöküşlerden ve zihniyet bunalımlarından kurtulmanın yolu özümüzde mevcuttur.

Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın toplumun dezavantajlı kesiminde değil toplumu ilgilendiren her konuda en önde,  inisiyatif alan, karar süreçlerinde eşit söz sahibi olmalarını temenni ediyorum.

Hayatın kaynağı, rahmetin, merhametin, şefkatin, zarafetin, nezaketin sembolü kadınlarımızın, fedakârlığın sembolü şehit annelerimizin, şehit eşlerimizin, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor , her türlü emaneti en iyi koruyan, en iyi saklayan Kadınlarımızın merhametine, rahmetine, bereketine ülkemizi emanet ediyorum”

 

Share
784 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?