logo

Sınırlarımızda statü değişikliği bizim kabul edilemez önceliğimizdir

 Irak Başbakanı Haydar İbadi’den gelen davet üzerine yakın zamanda Irak’a bir ziyaret gerçekleştirmesi planlanan Başbakan Yıldırım, konuya ilişkin açıklamalar yaptı.

 Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak’a yönelik gerçekleştirilen yaptırımlar ile ilgili, “Irak ile bizim askerlerimiz ortak tatbikat yapıyorlar ve bundan sonra alınacak tedbirlerimiz de var. Bunların hazırlıkları tamamlandıkça kademe kademe devreye girecek” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kocatepe Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Irak Başbakanı Haydar İbadi’den gelen davet üzerine yakın zamanda Irak’a bir ziyaret gerçekleştirmesi planlanan Başbakan Yıldırım, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Irak ziyaretiyle ilgili Irak Başbakanı Haydar İbadi’den böyle bir davet gelmiştir. Bu konuda arkadaşlarımız içeriği ve zamanlaması konusunda çalışıyorlar. Yapılacak bu ziyaret önemli bir ziyarettir. Hazırlıklarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.”

Başika meselesinin olduğundan fazla gündeme getirildiğini kaydeden Yıldırım, “Başika’daki askerlerimiz, DEAŞ ile mücadeleye katılacak olanlara eğitim vermek üzere oradalar. Irak’ta, DEAŞ ile mücadele ettiğine göre burada eğitilen Ninova mücahitleri de bu işte önemli görev ifa ettiğine göre, aramızda bu konunun mesele olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bölgede daha büyük sorunlar var. Kuzey Irak’ın gayrimeşru referandumu var. Ondan sonra yaşanacak muhtemel gelişmeler var. PKK ile bizim etkin mücadelemiz var. Hem yurt içinde, hem Kuzey Irak’ta, hem de Suriye’nin kuzeyinde. Bu konularda çok daha yakın bir iş birliği içerisinde olmamız lazım. Özellikle bizim açımızdan kabul edilemez, yok hükmündeki bu referandumdan sonra biz ilişkilerimizi Irak Merkezi Yönetimiyle daha da geliştirmek istiyoruz. Bu anlamda neler olabilir. Kapsamlı ekonomik bir iş birliği olabilir, kapsamlı savunma, güvenlik iş birliği ve ayrıca bölgedeki sorunlar hakkında siyasi anlamda iş birliği olabilir” diye konuştu.

Irak toprak bütünlüğünün Türkiye için çok önemli olduğuna dikkat çeken Yıldırım, IKBY’de yapılan referandum ve Habur sınırında gerçekleştirilen tatbikata ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Sınırlarımızda statü değişikliği bizim kabul edilemez önceliğimizdir. Referandum sonrası bölgede herhangi bir ayrımcı hareketin başlaması Türkiye’nin milli güvenlik meselesidir. Irak bu referandumdan sonra Erbil’e, Süleymaniye’ye uçuşları durdurdu. Biz de buna paralel olarak uçuşlarımızı durdurduk. KDP’nin buradaki temsilcisinin geri gelmemesini istedik. Ayrıca Irak ile bizim askerlerimiz ortak tatbikat yapıyorlar ve bundan sonra alınacak tedbirlerimiz de var. Bunlar hazırlıkları tamamlandıkça kademe kademe devreye girecek. Bu konuda İran’a, Cumhurbaşkanımızın bir ziyareti oldu. İran ile Kuzey Irak’taki bu gelişmeler üzerinde iş birliği ve koordinasyon konusunda mutabakata varıldı. İran ile mutabakatımız PKK’ya yönelik ortak mücadeleyi de içeriyor. İran’ın Kuzey Irak ile Merkezi Irak ile kapısı var. Bu kapıların sadece 4 tanesi Kuzey Irak’a açılıyor, 5 tanesi Irak Merkezi Yönetiminin kontrolündeki bölgeye açılıyor. Bizim ise sadece bir kapımız var. Bir kapımız daha var Üzümlü ama oradaki yerel ihtiyaçlar için son zamanlarda açtığımız kapı. Habur’da hem Kuzey Irak hem de Merkezi Hükümetin kontrolündeki alana hitap eden bir kapı. Bunun tabi ki Irak burayı kapatma hakkına sahiptir. Bu konuda Irak’ın hükümranlığı altında bütün kapıların kapatılmasına biz saygı gösteririz. Bizim teklifimiz, gerek Kuzey Irak’ta yaşayan Türkmen, Kürt, Arap kardeşlerimizin gerekse Irak ile olan bütün ticari ve taşımacılık faaliyetlerimizin zarar görmemesi için Habur’un biraz batısında Ovaköy dediğimiz sınır kapısının faaliyete geçirilmesidir. Bunu teklif ettik ve bu konuda da Irak’tan destek istiyoruz. Bütün bu konuları kapsamlı bir şekilde ele almak için İbadi ile bir araya gelmekten memnuniyet duyacağım. Bizim derdimiz oldubittiyle, burnunun doğrultusunda, kişisel ihtirasları için karar alanların bu kararın karşılığını görmesidir. Onun dışında başka bir amacımız yoktur.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifası iddiaları değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, “Kim söylüyor? Dedikoduya göre amel edilir mi?” dedi.

Share
372 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?