logo

Soğuk ve Kar Geri Geliyor

Yurdumuz bugün  Balkanlar üzerinden gelmekte olan (Sibirya kökenli) soğuk ve yağışlı havanın etkisiz altına girecek.

AKOM’dan yapılan açıklama, “Yurdumuzun Bugün Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. İstanbul’da perşembe kar başlayacak” denildi.

İstanbul genelinde bugün öğle saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olacak.

Şehir genelinde etkili olması beklenen kar yağışıyla hava sıcaklığının yaklaşık 7 derece düşmesi bekleniyor.

Bugün öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur şeklinde başlayacak olan kar yağışı gecenin ilk saatlerinden itibaren tüm şehri etkisi altına alacak.

Ayrıca bugün hızı saatte 60 kilometreye kadar ulaşan kuvvetli poyraz bekleniyor.

İstanbul genelinde Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri de aralıklarla yağması beklenen kar yağışı şehrin kuzey ve yüksek kesimlerinde 15, sahil kesimlerinde ise 5-10 santimetre arasında bir kalınlığa ulaşacak.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (AKOM) de meteorolojiden alınan ihbar doğrultusunda, bugün saat 13.00’ten itibaren kent genelinde beklenen kar yağışına hazırlıklı olacak. Bu kapsamda AKOM, 7 bin personel ve bin 347 aracın katılacağı tüm birimleri ile görev yapacak. Pazar günü şehri terk etmesi beklenen kar yağışının, bu ayın ilk haftasında İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı gibi olması beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yapılan son değerlendirmelere göre, yurt geneli parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Bingöl çevreleri yağışlı geçecek.

Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Denizli, Uşak, Manisa, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışlar, akşam saatlerinden sonra İzmir’in güney ve Aydın’ın kıyı kesimlerinde, gece saatlerinden itibaren ise Marmara’nın güneyi, Kıyı Ege, Yalova ve Manisa çevreleri ile Edirne ve Tekirdağ’ın güney, Kütahya’nın batı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacak.

KAR YAĞIŞI HAFTA SONUNA KADAR ETKİLİ OLACAK

İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile akşam ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi görülecek. İstanbul ve Ankara’da ise kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının hafta sonuna kadar sürmesi öngörülüyor.

İstanbul ve Ankara için kar yağışı uyarısı
Yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklığı, Marmara ve kuzey kesimlerde (2 ila 4 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar ise genellikle güney, Marmara ve Karadeniz’de kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege’nin güneyi ile Batı Akdeniz’de güney yönlerden kuvvetli (30-60 Km/sa) esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR

Yağışlar, akşam saatlerinden sonra İzmir’in güney ve Aydın’ın kıyı kesimlerinde, gece saatlerinden itibaren

ise Marmara’nın güneyi, Kıyı Ege, Yalova ve Manisa çevreleri ile Edirne ve Tekirdağ’ın güney kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Kuvvetli yağış nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşecek yağışlar, gece saatlerinden itibaren bölgenin güneyi ve Yalova çevreleri ile Edirne ve Tekirdağ’ın güney kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacak.

EGE BÖLGESİ: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşecek yağışlar, akşam saatlerinden sonra İzmir’in güney ve Aydın’ın kıyı kesimlerinde, gece saatlerinden itibaren ise Kıyı Ege ve Manisa çevreleri ile Kütahya’nın batı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacak.

AKDENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile gece saatlerinden sonra Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, Göller Yöresinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Eskişehir, Konya ve Karaman çevreleri, gece saatlerinden itibaren güneyi ile Kırşehir ve Sivas çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Akşam ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus hadisesi görülecek.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı, zamanla batısı çok bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı, gece saatlerinden sonra iç kesimleri çok bulutlu geçecek. İç kesimlerde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus hadisesi görülmesi tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı, zamanla batısı çok bulutlu geçecek, gece saatlerinden itibaren bölgenin batısı ile Bingöl çevreleri kar yağışlı olacak. Bölge genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile gece ve sabah saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren batısı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kuzeydoğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus hadisesi görülecek.

Share
586 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?