logo

Sözcü’nün özrü kabahatinden büyük

Sözcü Gazetesi, 2021 yılının ilk gününe skandal bir manşetle çıkmıştı. “2020 yılının torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlıklı haberde Ayasofya’nın açılışı “felaket” olarak gösterilmiş ve büyük tepkiye neden olmuştu.

 

Bizim için müjde, onlar içinse felaket oldu Ayasofya’nın ibadete açılması…

İstanbul, ya sen beni alacaksın ya da ben seni… Öyle ya bir müjdenin adıydı İstanbul…
Hem de ne müjde… Nebiler sultanı Peygamber Efendimiz fetih sevdasını işlemişti bir kere inançlı gönüllere…

İşte o İstanbul fethedilene kadar, Müslüman Türklerin kızıl elmasıydı Ayasofya
Tarihi yarımadada bütün ihtişamıyla, İstanbul’un fethinin simgesi oldu her zaman…

567 yıl önce… 29 Mayıs 1453’te şehri fethettiği gün ilk namazı Fatih Sultan Mehmet kılmıştı Ayasofya’da…
3 gün sonra… 1 Haziran’da ise yoğun bir çalışmayla namaz kılınacak duruma getirilen Ayasofya’da ilk cuma namazı eda edilmişti.

86 YIL SONRA AYASOFYA İBADETE AÇILDI

Ve bu kez tarih 24 Temmuz 2020…
Yine bir cuma günü, 86 yıllık özlem nihayete erdirildi.
Önüne geçilemeyen bir sel açtı Ayasofya’yı… Tertemiz alınlar buluştu secdeyle…
Ayasofya bu kez bir başka açtı kapılarını… O mahzun duruşundan eser yoktu artık…
Ayasofya’nın gözü yaşlı duvarları bu kez gülümseyerek karşıladı inananları…

AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASINA ÜZÜLDÜLER!

Ama Ayasofya’nın açılmasına üzülenler vardı tabi ki…
Ayasofya’nın ibadete açılacağı günler, başta Yunanistan olmak üzere Hristiyan alemi tehditvari açıklamalar yapıyor, yabancı basın da Türkiye’yi hedef alıyordu. O günlerde Türkiye’de bazılarının yaptığının da bundan pek farkı yoktu.
CHPHDP ve medyaları Türkiye’nin tezlerine ve menfaatlerine “düşmanlarımızdan” daha fazla tepki gösterip Ayasofya’nın minarelerinden ezan okunmasına karşı olduklarını her konuşmalarında belli ediyorlardı.

Muhalefet medyası da tabi ki görevini yapıyordu. Örneğin Cumhuriyet Gazetesi…

Küçük bir başlıkla duyurdu Ayasofya artık cami dedi demesine ama İslam dünyasın için atılan tarihi imzayı “siyasi malzeme” olarak yorumladı.

Sözcü Gazetesi ise gazetenin en altında verdi bu tarihi anı…
Ayasofya yargı kararıyla ibadete açıldı ifadeleri kullanarak cılız bir şekilde verdi haberi

Birgün gazetesi ise nerdeyse Yunan basını ile aynı başlığı paylaştı. ‘Hesaplaşma imzası’ dedi Ayasofya’nın camii olmasına…
Ve CHP’ye yakın bir diğer medya kuruluşu Tele1 televizyon. Onun da Birgün’den farkı yoktu. Yaptıkları yayın ve attıkları manşetlerle rahatsız olduklarını dile getirmekten çekinmediler.

 

Bir yanda Yunan gazeteleri diğer yanda da CHP’nin gazetesi Sözcü….

Aslında bir fark yok. Her ikisi de Ayasofya’nın açılmasını tehdit olarak görüyor…
Her ikisi de elden gitti Ayasofya diye manşetler atıyordu o günlerde.

skandal manşet sonrası ‘pes’ dedirten açıklama!

Sözcü Gazetesi, yeni yılın ilk manşetinde Ayasofya’nın ibadete açılmasını “2020 yılının felaketleri arasında” göstermişti. Sözcü’nün skandal manşetine peş peşe gelen sert tepkiler üzerine gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz bugün ilk sayfadan bir yazı kaleme alarak geri adım attı ama yapılan açıklama hiç de tatmin edici değildi.

AYASOFYA’NIN AÇILMASINI ‘FELAKET’ OLARAK DUYURMUŞLARDI

‘2020’den geriye hatırlamak istemeyeceğimiz bu olaylar kaldı’ diyen Sözcü gazetesi Deprem, çığ felaketi ve korona gibi felaketleri sıraladığı listede Ayasofya’nın ibadete açılması da felaket olarak gösterilmişti.

 Sözcü’nün haber metni ise şöyle idi;

”Yıllarca müze olarak hizmet veren Ayasofya Camii, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Dünya tepki gösterdi.”

TEPKİ ÇEKEN MANŞET İLE İLGİLİ SKANDAL SAVUNMA

Ayasofya’nın açılışını yılın felaketleri arasında sıralayan gazetede gelen sert tepkiler üzerine ilk sayfadan bir yazı yayımlandı.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz kaleme aldığı yazıda büyük skandalı örtbas etme çabasına girişti. Metin Yılmaz yazısında skandal manşet ile ilgili “Sözcü okurları manşetimizi normal karşılarken bazı çevreler farklı yorumlayıp Ayasofya üzerinden olumsuz algı yaratmaya çalıştı. Sosyal medya ve bazı sitelerde ‘Sözcü Ayasofya’nın açılmasını felaket olarak gösterdi’ yalanını yaydılar. Haberimizi çarpıtıp bizi hedef gösterdiler.” şeklinde ifadeler kullanarak tepki gösterenleri suçlamaya kalktı.

ALGI YAPMAKTA ÜZERLERİNE YOK!

Genel Yayın Yönetmeninin yazısında da görüldüğü üzere Sözcü Gazetesi her zamanki gibi yaptığı çirkinliği perdeleyip suçu kendilerini eleştirenlere atmaya kalkışarak bir kez daha algı yaptı.

GERİ ADIM ATTI: AMAÇ ELEŞTİRME DEĞİL, YILA DAMGA VURAN OLAYLARI HATIRLATMAK

Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz yazısının devamında, “Oysa amacımız Ayasofya’nın ibadete açılmasını eleştirmek değil, yıla damga vuran bir olay olduğunu hatırlatmaktı.” ifadelerini kullanarak geri adım atmış görünse de yapılan açıklama tatmin edici olmadığı gibi Sözcü’ye tepki gösterenleri suçlar nitelikteydi..

Yılın ilk gününde atılan bu skandal manşetle aslında zihniyetini ortaya koyan gazetenin seçki yaptığı liste Ayasofya haberi hariç tamamı felaket haberlerinden oluşuyordu.

Yapılan bu büyük provokasyonun ardından özür dileme erdeminde bile bulunmayan Sözcü Gazetesi’nden gelen ilk açıklama aslında bu manşetin editoryal bir hatadan ziyade bilinçli yapıldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘ALMAYIN’ DEDİ

Dün cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sözcü Gazetesi’nin manşetine yönelik olarak “Ben Sözcü Gazetesi okumuyorum. Ayasofya 2020 yılının taçlı yıldızıdır” açıklamasında bulunmuştu.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?