logo

Spekülatif amaçlı hareketlenmelere müdahale ediyoruz

Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, MÜSİAD Denizli Şubesi’nin düzenlediği toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“MERKEZ BANKASININ UYGULAMALARININ ARKASINDAYIZ”
Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz politikası ile enflasyon rakamlarını değerlendiren Bakan Zeybekci, Merkez Bankası’nın son dönemlerdeki yaptığı tüm uygulamalarının arkasında olduğunu belirterek, “Bunu yaklaşık 1 yıldan beri yani 65 hükümeti bakanlık döneminden itibaren bu açıklamada bulunuyoruz.  Gerek faiz artışları, gerek faiz uygulamaları ile ilgili genel itibariyle faizlerin alt ve üst bandını  sabit bırakması, borç verme faizlerinde 50 baz puanlık bir artışa gitmesi gibi uygulamalarının arkasındayız” dedi.

“ENFLASYON RAKAMLARI YUKARI DOĞRU REVİZE EDİLDİ”
Enflasyon beklentisi ile ilgili olarak da enflasyon rakamlarının şuandaki öngörülerinin  yukarı doğru revize edildiğini açıklayan Bakan Zeybekci,   ekonomi bakanlığı olarak fiyatlardaki oynaklığı müdahale ettiklerini söyledi.
Gerek kuru bakliyat, nohutta, fasulyede ve diğer ürünlerde gümrük vergisi oranlarının sıfırlandığını, ekonomi bakanlığı olarak ete de müdahale edebileceklerini vurgulayan Bakan Zeybekci, “Türkiye tarımda, hayvancılıkda, ette, sütte tavukta gıda ürünlerinde kendi kendine yetebilen bir ülke.  Yani yurt dışından tarım ürünü ithal ederek böyle bir gelenek, alışkanlık olmaması için de çok özel gayret gösteriyoruz.  Malum tarım ürünlerinde yüksek gümrük vergileriyle de korunmaktadır. Diğer taraftan bizim tüketiciyi de korumamız gerekiyor. Spekülatif amaçlı bazı hareketlenmeler olduğunda da bunun müdahale ediyoruz. Domatesteki  fiyat artışı sezon geçişi sebebiyle ortaya çıkan bir şey. Seralardan açık tarlalardaki domatesin devreye girmesinde gecikme oldu. Bir hafta içerisinde normal fiyatına gelecektir.  Sezonun en bol olduğu zamanlarda da çiftçinin de yanında olmak üzere tedbirler alıyoruz. Gıda Komitesi olarak vermiş olduğumuz kararlarda ekonomi bakanlığı olarak depolama ,ambalajlama işleme, soğuk zincirle taşınması gibi tüm süreç ile  ilgili yatırımları da teşvik kapsamına alıyoruz” diye konuştu.

“KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ HEP SAĞLIKLI OLMUŞTUR”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bir basın mensubunun kabine değişikliği ile ilgili sorusuna ilişkin, “AK Parti, 21 Mayıs’ta aksi bir şey olmazsa,  Genel Kurulu gidecek. Partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK)’nun alacağı bir karar sonrası, süreç hızlı bir şekilde yerine getirilecektir. Ondan sonrada Cumhurbaşkanımız partimizde aktif olarak yönetimini üstlenecektir. Türkiye’deki siyasetin istikrarı öngörülebilirliği,  anlamında da son derece pozitif bir dönem başlayacaktır. Gerek partinin yönetiminde gerekse hükümette kabinede değişiklikler bugüne kadar hep olagelmiştir ve bunlar hep sağlıklı olmuştur. İhtiyaç duyulursa bu alanda olması son derece normal olacaktır. Kabinede olacak değişikliğin içeriği ne olursa olsa pozitif olacaktır.   Türkiye’de  bir belirsizlik ekonomi veya başka alanda  maliyeti faturasını çıkarmak artık bunlar eski moda olan şeyler. Buda hızlı şekilde tamamlanıp hızlanıp 2019 Martı’na kadar yerel 2019’un sonbaharına kadar da   genel seçimler gerçekleştirilecektir. Ondan sonra ise Türkiye, seçimsiz bir dönemle önüne bakacak”  dedi.

Share
464 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?