logo

“Tabanda ittifak yok diyenleri içimizden söküp atacağız!”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün sözleriyle gündeme gelen, “Tavanda ittifak var, tabanda yok” tartışmalarına son noktayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli koydu.

AK Parti ile MHP arasındaki Cumhur İttifakıyla ilgili Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün sözleriyle gündeme gelen, “Tavanda ittifak var, tabanda yok” tartışmalarına son noktayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli koydu. Sarfedilen sözlere tepki gösteren Bahçeli, “Tabanda ittifak yok diyenleri içimizden söküp atacağız” dedi.

“İttifak tavanda tabanda yok” demişti…

 

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yerel ve ulusal basında yer veren, “İttifak tavanda var, tabanda yok” sözlerine en sert cevap Milliyetçi Hareket Partisi’nin 12. Olağan Kurultayında partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Sarfedilen sözleri isim vermeden, “Tabanda ittifak yok diyenleri içimizden söküp atacağız” diyerek tepki gösteren Bahçeli, “Cumhurbaşkanı seçiminde adayımız aksi ve arızi gelişme olmadıktan sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhur ittifakı Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruluş felsefesine müzahir biçimde geleceğe taşıyacaktır. Hiçbir odak, hiçbir mahfil, hiçbir güruh, hiçbir siyasi düşük, Cumhur İttifakını çatlatamayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Bahçeli; “Tavan Taban Yoktur Ülkücü Şuur Hakimdir”

Bahçeli Cumhur İttifakıyla ilgili MHP tabanının farklı düşündüğü yönündeki açıklamaları da eleştirerek, şunları kaydetti: “Tekrar hatırlatıyor, yeniden söylüyorum: Biz de taban yoktur, dava arkadaşlarımız vardır. Biz de tavan yoktur, ülkücü şuur hakimdir. MHP’li görünüp, ülkücü kisvesinde dolaşan küçük bir sözde muhalif azınlık kişisel heves ve hedefleri için olmadık oyunlar içindedir. Türk milliyetçilerinin bu kritik kavşak noktasında da belirleyici olduğu, demokrasi mücadelesinin ön saflarında yer aldığı yalın bir gerçektir. Cumhuriyet tarihimizin üçüncü evresi, 2017’de tarihi nitelikli değişiklikle Parlamenter Sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiştir. Yeni hükümet sisteminin mimarı bizzat Türk milletidir. Yeni hükümet sistemi husumet ve hıyanete karşı güvencedir, güvenlik kilididir, milli bekanın sigortası, güvenli siperidir. Cumhur ittifakı, Cumhuriyet’in iradesidir. Cumhur ittifakı, Türk milletinin tarihi uzlaşmasıdır. Cumhur ittifakı, istiklal ve istikbalimizin teminatıdır. CHP, İP, HDP, PKK, FETÖ, PYD, YPG, İŞİD, DHKP-C ve küresel cinayet şebekesinden müteşekkil ihtilaf ve ihanet bloku cumhurun karşısında tel tel dağılacak, kaybetmekten başka seçeneği olmayacaktır.”

 

 

 

 

Ergün’ün Sözlerine Tepkiler Büyüdü

 

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün “İttifak yukarıda var tabanda öyle bir ittifak yok” açıklamalarına MHP Grup başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay’da tepki gösterdi. Akçay konuya ilişkin olarak, “Kimse İttifakın ruhunu bozamaz. İttifak tavanda da var tabanda da var. Genel başkanımız, yerel seçimlerde partiler arasında bir ittifakın zorlama olacağını söyledi. Dolayısıyla yerel seçimlere ilişkin ittifak meselesinin çok iyi anlaşılamadığı görülüyor.” ifadelerini kullandı. Yerel seçimlerin normal seyrinde yapılacağını kaydeden Akçay, “Ancak MHP olarak sayın genel başkanımızın da ifade ettiği gibi ittifak ruhunun bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Tavanda da tabanda da bütün partililer, özen gösterecek, bu çerçevede yürütülecek” şeklinde konuştu.

 

Özdağ; “Maksadını Aşan Kelimeleri Dikkate Almıyoruz

Cengiz Ergün’ün sözlerini maksadını aşan kelimeler olarak eleştiren AK Parti’nin Ülkücü kökenli Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise, “Cengiz Ergün’ün Manisa’da büyük bir oy kaybettiğini görüyoruz bunu kendisi de biliyor. Bu hafta seçim olsa kazanamayacağını bildiği için İttifakın Çatı adayı olmak istiyor. AK Partililer bana oy atsınlar bir kez daha belediye başkanlığını hediye etsinler diyor” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Mersinli; “Ergün Adayımız Olamaz

AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli ise Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün belediyecilik anlayışını benimsemediklerini kaydederek, “Kesinlikle adayımız Cengiz Ergün olamaz” diye konuştu.

Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?