logo

Tarihi Anlaşma

Almanya-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı ve DEİK-Almanya Ticaret ve Sanayi Odası (DIHK) işbirliği anlaşması imza töreninde konuşan Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci, “Daha fazla ortaklıklar kurarak ekonomik ilişkilerinizi yoğunlaştırdıkça, ülkelerimiz de birbirine daha fazla yakınlaşacak, dostluğumuz pekişecektir” dedi.

Almanya-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı ve DEİK-Almanya Ticaret ve Sanayi Odası (DIHK) işbirliği anlaşması imza töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young ve DIHK CEO´su Martin Wansleben´ın katılımları ile Almanya´nın başkenti Berlin´de gerçekleşti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Yuvarlak Masa Toplantısı kapsamında gerçekleştirdiği açılış konuşmasında 2016 yılı rakamlarına göre, Almanya´nın Türkiye´nin ihracatında birinci sırada olduğunu, ithalatında ise Çin´in ardından ikinci sırada yer aldığını hatırlattı. Bu durumun sadece 2016 yılı için değil, çok uzun yıllardır devam ettiğine dikkat çeken Bakan Zeybekci, “Almanya ülkemizin en önde gelen ticari ve ekonomik ortaklarından birincisidir” dedi.
Türk iş dünyasının fuar, iş görüşmesi veya diğer sebeplerle Almanya´ya düzenledikleri ziyaretler için vize temininde çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, vize sorununun çözümüne yönelik çabaları sürdürdüklerini ifade etti. Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine ilişkin çalışmaların aralıksız devam ettiğini de ifade eden Ekonomi Bakanı, güncellemeye ilişkin resmi görüşmelerin, mümkün olan en kısa süre içinde başlayarak pürüzsüz bir şekilde sürdürülmesini umut ettiklerini kaydetti.
İki ülkenin sahip olduğu gerçek potansiyelin, ikili ticari ilişkilere yansıması için iş dünyası temsilcilerine büyük rol düştüğünü ifade eden Bakan Zeybekci, “Sizler birbirinize güvenerek, daha fazla ortaklıklar kurarak ekonomik ilişkilerinizi yoğunlaştırdıkça, ülkelerimiz de birbirine daha fazla yakınlaşacak, dostluğumuz pekişecektir. Ortak hedef ve değerlere sahip olduğumuz Almanya ile ikili ticaretimizin artırılmasına, var olan potansiyelin daha etkin kullanılmasına büyük önem atfediyoruz” dedi.
DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young ise, Türkiye ve Almanya arasındaki dostluğun eski ve ebedi olduğunu vurgulayan İş Konseyi Başkanı Young, 3 milyondan fazla Türk kökenli vatandaşın Almanya´yı evi olarak gördüğünü ve Türkiye ile Almanya´nın sosyal ve ekonomik olarak derin bağlarla birbirine bağlı olduğunu söyledi.
Türkiye´nin en büyük ticari ortağının Almanya olduğununu hatırlatan İş Konseyi Başkanı Young, ikili ticaret hacminin 35 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi.
İş Konseyi Başkanı Young, DEİK ve DIHK´in süratli ve kararlı bir şekilde işbirliği alanlarını tespit ederek, iki ülke iş insanlarını biraraya getirmek için çalışacağını söyledi.

 

Share
584 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?