logo

TEOG sonuçları açıklandı

TEOG sonuçları bugün saat 10.00’da açıklandı, e-okul girişi yoğun ilgi görüyor. 2017 TEOG sonuçlarının ardından öğrenciler, TEOG puanı hesaplama ile yerleştirmeye esas puanı sorgulama bilgilerine hesaplamaya çalışıyor.

TEOG sonuçları açıklandı ve TEOG Sonuçları açıklamasının ardından e-okul vbs sistemi yoğunluk yaşıyor. Öğrenciler TEOG puanını öğrenmeye çalışıyor. Türkiye’de 2 milyonu aşkın öğrenci için liseyi hangi okulda okuyacaklarının belirleyicisi olacak. MEB’in dün Twitter hesabından 2017 TEOG sonuçlarının bugün saat 10’da ilan edileceğini belirtti. Sonuçlarının açıklanması gecikmedi ki aşağıdaki bağlantıdan MEB e-okul, internet sitesine erişebilir TEOG sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak e-okul’da yoğunluk nedeniyle

sorun yaşanabiliyor. Öğrenciler ve velililer e okul’a girmekte sıkıntı yaşayabiliyorlar. 

E-OKUL GİRİŞİ İLE TEOG SONUÇLARI

TEOG sonuçları açıklandığı ilk anda e-okul’a çok sayıda kişinin girmeye çalışması nedeniyle e-okul sitesine erişim problemleri yaşandı. Kullanıcılar 503 sunucu hatası ile karşılaştılar. Bilindiği 2017’nin bu son merkezi sınav sonuçları öğrencilerin nihai puanını belirleyecek ve bu puan liseye yani orta öğretime geçişte kullanılacak. Öğrenciler liselere TEOG sonuçlarından aldıkları yerleştirmeye esas puan değeri ile başvuracaklar.

MEB’İN TEOG SONUÇLARI DUYURUSU

8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınav sonuçları açıklanmıştır.
8. sınıf öğrencilerine yönelik 26-27 Nisan tarihlerinde yapılan 2. dönem merkezi ortak sınavları ve 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılan mazeret ortak sınavlarının değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

2. dönem merkezi ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrenci katılmıştır. Sınav sonuçları e-okul sistemine öğrencilerin ders yazılı notu olarak işlenmiştir. Öğrenci ve veliler, sınav sonuçlarını e-okul sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Hesaplaması

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

TEOG TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN?

Yerleştirmeye esas puanlarını öğrenen öğrenciler şimdi YEP sonrasında da TEOG yerleştirme dönemini bekleyecekler. Haziran sonunda yerleştirmeye esas puanların açıklanmasını takiben Temmuz ayında öğrenciler YEP’lerine göre okul tercihi yapacaklar.

TEOG SINAVLARINA İTİRAZ

Sorulara cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) gün içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

Share
627 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?