logo

TİM, Büyükelçiler ile Çanakkale’ de buluştu

timTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, dış ticareti canlandırarak 2023’te 500 milyar ihracat hedefine ulaşmak amacıyla hayata geçirilen en önemli tanıtım etkinliklerinden birisi olan Büyükelçiler Buluşması, bu yıl Çanakkale’de düzenlendi. Büyükelçiler TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman Kocasert ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde ağırlandı.

tim_İlki 2014 yılında Mardin’de, ikincisi geçen yıl Trabzon’da gerçekleştirilen etkinlikte, 73 ülkeden 181 büyükelçi ve bürokrat ağırlandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman Kocasert ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde ağırlananlar arasında Fransa, İtalya, Hollanda, Brezilya, İsviçre, İspanya, İsrail, Kongo, Meksika ve Güney Afrika gibi ülkelerin Büyükelçileri yer aldı. 15 Temmuzun Ekonomiyi Etkilemediği Büyükelçilere Anlatıldı. Türkiye’nin 15 Temmuz ile hayati bir badire atlattığı ama milletin Çanakkale’de bir asır önce olduğu gibi aynı ruh ve heyecanla ülkesini müdaffaa ettiği bir kez daha vurgulandı. Öte yandan 15 Temmuzun hemen ardından daha ilk pazartesi günü, borsadan merkez bankasına, gümrük idarelerinden özel bankalara kadar bütün kurumlarının çalışmalarını normal seyrinde sürdürdüğünün altı çizildi. Özetle ekonominin ve ticari hayatın, yaşanılan olaydan zerre kadar etkilenmediği birinci ağızdan büyükelçilere anlatılmış oldu.


Etkinlik kapsamında düzenlenen forumda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracatının yüzde 44’ünün yapıldığı 73 ülke temsilcisine işbirliği konusunda çağrıda bulundu. Büyükekşi, “65 bin ihracatçının ortak gayretiyle Türkiye’nin 2023 yılında dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almasını, sadece ihracatın değil yatırımların da artırılmasını hedefliyoruz. Ancak bu amaca yalnız ihracatı değil, ikili ticareti ve yatırımı artırarak ulaşabiliriz. Cumhuriyetimizin 100.yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve 625 milyar dolar ithalat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Büyüklerimiz ‘plansız hedef, dilekten ibarettir’ demiş. Bu söylemden hareketle sizlerle ilişkimizi daha da güçlendirmeyi ve her iki tarafın da kazanmasını arzu ediyoruz. Hem Türkiye’de hem de üçüncü ülkelerde sizlerle yatırım yapabiliriz” dedi.

ŞEHİTLİKLER, TRUVA VE ASSOS GEZİLDİ

Etkinlik süresince büyükelçi ve bürokratlar, tarihi, kültürel ve turistik yöreleri gezdi. Bu kapsamda Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale deniz ve kara muharebelerinin yapıldığı, şehitlikler, anıtlar ve savaş kalıntılarının yer aldığı tarihi ve kültürel ögeleri içinde bulunduran Gelibolu Anıtları ile Truva, Assos gibi yöreler ziyaret edildi. Etkinliğe büyükelçi ve bürokrat düzeyinde katılan 73 ülke şu şekildedir: Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Benin, Belarus, Bosna-Hersek, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Ekvator, Etiyopya, Fildişi Sahili, Filistin, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Güney Afrika, Güney Sudan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İrlanda, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, Kongo, Kosta Rika, KKTC, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nijer, Nijerya, Panama, Peru, Polonya, Ruanda, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Sri Lanka, Sudan, Şili, Tayland, Tunus, Uganda, Umman, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Yemen, Yunanistan, Zambiya.

Etiketler: » » »
Share
622 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?