logo

TÜRK KONSEYİ EKONOMİ BAKANLARI 7. TOPLANTISI

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk dünyası ülkelerinin birbiriyle rakip olmadığını belirterek, “Türk Keneşi ülkeleri arasında mutlaka en geniş kapsamıyla ticaret serbest olmalı.” dedi.

Bakan Zeybekci, Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 7. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünyanın en geniş coğrafyasına yayılmış, en büyük devletlerini kurmuş, çağlar açıp çağlar kapamış bir milletin çocukları olduklarını söyledi. Türk dünyasının tarihinden bahseden Bakan Zeybekci, geçmişte olduğu gibi bugün de ve gelecekte de Türk dünyasının tarihe yön vereceğini aktardı.

Bakan Zeybekci, Türk devletlerinin bulunduğu bölgelerin ve küresel ekonominin büyük bir dönüşüm içinde olduğunu kaydederek, bu kapsamda kendi uzun vadeli yol haritalarının olması gerektiğini, aksi takdirde, başkalarının planlarında kendilerine yer bulacaklarını anlattı.

“Ekonomik ve jeopolitik olarak büyük dönüşümlerin olduğu çağlarda; bu dönüşümleri sadece izleyen devletler, halkına refah sunamazlar.” diyen Bakan Zeybekci, dönüşümlerin yaşandığı çağlarda sınırların, kuralların ve yolların bir bir değiştiğini bildirdi.

Bakan Zeybekci, “Türk dünyası, içinden geçtiğimiz bu dönemde iş birliği yaparsa kendi coğrafyasında oyun kurucu, kural koyucu olacaktır. İlk adım olarak birbirimizin önündeki ticaret engellerini kaldırmalıyız. Çünkü biz sadece aynı kandan gelen halklar değil, aynı zamanda komşularız.” diye konuştu.

Komşular arasındaki ticaretin, tüm taraflara ekonomik çarpan etkisiyle kalkınma getirdiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, ikinci olarak devletler arasındaki lojistik bağları sağlamlaştırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Zeybekci, “Çünkü tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandığı bir çağda, lojistik altyapımızı orta kuşakta kesintisiz şekilde kendimiz birleştiremezsek; modern İpek Yolu’nun ülkelerimizden geçmeyeceğini göreceğiz. Bu riske karşı almamız gereken önlem önce kendi aramızdaki lojistik engelleri kaldırmaktır.” ifadelerini kullandı.

“Hazar Denizi’ni birleştiren olarak görmeliyiz”

Bakan Zeybekci, Hazar Denizi’nin kendilerini bölen değil birleştiren bir deniz olması gerektiğini belirterek, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın Avrupa ile Hazar Denizi’ni birleştirdiğini söyledi.

Orta Asya ile Avrupa’yı Hazar üzerinden Türk dünyası olarak birleştirmeleri gerektiğini dile getiren Bakan Zeybekci, bu alanlardaki iş birliği mekanizmalarını güçlü kurmaları halinde Türk dünyası olarak küresel manada meydana gelen gelişmelerden azami miktarda istifade edebileceklerini anlattı.

Bakan Zeybekci, küresel enerji fiyatlarının düşmeye başladığı 2014 yılına göre, 2016 yılı sonunda Türk Keneşi ülkelerinin dünyaya yaptığı ihracatın yüzde 27,2 düşüşle yaklaşık 190 milyar dolar olduğu bilgisini verdi.

Bu rakamın sadece 5,5 milyar doları, yani toplamın sadece yüzde 2,9’unun Türk Keneşi ülkeleri içindeki ticareti kapsadığını aktaran Zeybekci, “Hatta Türk dünyasının önemli mensupları olan ancak henüz Keneşimize üye olmayan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın da hesaba katılması ile 6 Türk devleti olarak, dünyaya toplam ihracatımızın 2014 yılındaki 279,1 milyar seviyesinden 2016 yılında 205 milyar dolara gerilediğine, yüzde 26,5 düştüğüne şahit olduk.”dedi.

“Yatırımları karşılıklı artırmalıyız”

Bakan Zeybekci, enerji fiyatlarının 2 yıl aradan sonra toparlandığı bir dönemden geçtiklerini belirterek, bunun değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu söyledi Bu dönemde iktisadi bağları güçlendirmeleri gerektiğini dile getiren Bakan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk devletlerinin birbirini tamamlayıcı özellikleri vardır. Türkiye’de olmayan birçok şeyin diğer kardeş ülkelerde, orada olmayanın ise Türkiye’de olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bir araya gelmemiz, değerlerimizi, zenginliklerimizi toplam çarpan etkisiyle bir araya getirmemiz ve bunlarla dünya ticaretinde, ekonomisinde, ham madde ve mamul piyasalarında güçlü bir şekilde yer almamız söz konusu olacaktır. 

Öncelikle, Türk Keneşi ülkeleri olarak, aramızda ticareti serbestleştirmemiz de biraz önce saydığım çarpan etkisi yaratacak ekonomik gücü çok hızlandıracaktır.  Türk dünyası ülkeleri birbiriyle rakip değildir. Türk Keneşi ülkeleri arasında mutlaka en geniş kapsamıyla ticaret serbest olmalı.”

Bakan Zeybekci, yeni dönemde Türk dünyasının tarihine damga vurmuş ve bu ağacın güçlü dalları olan Türkmenistan ve Özbekistan’ın da keneşe dahil olması gerektiğini vurguladı.

Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri karşılıklı yatırımları artırarak derinleştirmeleri gerektiğini dile getiren Zeybekci, bu anlamda daha önce Azerbaycan ve Özbekistan ile yaptıkları Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmalarını diğer Türk dünyası ülkeleri ile de güncellemek istediklerini anlattı.

Bakan Zeybekci, gelecek yılın Türk dünyasına ekonomik anlamda bir fırsat penceresi açtığını belirterek, ya bu pencereyi açıp temiz hava alacaklarını, ya da perdeyi kapatıp bu fırsatı kaçıracaklarını söyledi. Türk Keneşi’nin ülkeler arası ekonomik ilişkilerin güçlenmesi için önemli fırsatlar sağlayacağını dile getiren Zeybekci, bu noktada keneşin yetkililerine büyük görev düştüğünü bildirdi. Bakan Zeybekci, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bir an önce Türk Keneşi’ne üye olması temennisinde bulundu.

“Yıl sonunda inşallah sonlandırmış oluruz”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 7. Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, toplantıya konsey üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kızgızistan’ın yetkililerinin yanı sıra resmi üye olmayan Özbekistan’dan da bir bakan yardımcısının katıldığını söyledi.

Bakan Zeybekci, Azerbaycan ile Türkiye arasında Tercihli Ticaret Anlaşması konusunda çok hızlı bir ilerleme söz konusu olduğunu belirterek, “Yıl sonunda inşallah sonlandırmış oluruz.” dedi.

Bakan Zeybekci, ekonomi bakanlıklarının faaliyetlerini ve ticaretin artırılmasını çok önemsediklerini kaydederek, dünya ekonomisinin çok hızlı geliştiği bir ortamda Türk devletleri olarak bu değişime birlikte ayak uyduracaklarını bildirdi. Geçen yıl sonunda 4 ülkenin kendi arasında gerçekleşen ticaret hacminin yaklaşık 5,5 milyar dolar olduğunu dile getiren Zeybekci, çok yetersiz olan bu rakamı ilk fırsatta 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Zeybekci, Türk müteahhitlerin bu ülkelerde gerçekleştirdiği başarılı faaliyetlerden bahsederek, diğer alanlarda da aynı ivmeyi yakalama temennisinde bulundu. Türk dünyasının ulaştırma ve lojistik alanında elinde ciddi fırsatlar bulunduğunu dile getiren Bakan Zeybekci, bu projelerdeki iş birliği yapmaları konusunda hemfikir olduklarını vurguladı.

Bakan Zeybekci, “Ayrıca bugünkü görüşmelerde, Türk Dünyası Ortak Altyapı Fonu kurulmasıyla ilgili yoğun bir görüş alışverişinde bulunuldu. Bu şekildeki fikri tüm üye ülkeler dile getirdi. Biz de bu görüşmeler sırasında Türk Eximbank’a bu konuda çalışmalar yapması için talimat vereceğiz.” dedi.

“Ticaretteki engelleri kaldıralım”

Bakan Zeybekci, bugünkü görüşmelerde, ikili ticaret ve yatırım anlaşmalarının güncellenmesi konusunun görüşüldüğünü belirterek, kısa süre önce Özbekistan ile imzaladıkları Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasının kısa sürede üye ülkeler arasında güncellenmesi gerektiğini, bunun ticari engelleri kaldıracağını anlattı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Zeybekci, Türkiye ve diğer üye ülkelerin tarihte ortaya koydukları hedefin “ticarette kızıl elma” olduğunu söyledi. Zeybekci,“Azerbaycan ile Tercihli Ticaret Anlaşması konusunda çok hızlı bir noktaya geliyoruz. Yıl sonunda inşallah sonlandırmış oluruz. Özbekistan ile de çok hızlı bir şekilde bir noktaya geliyoruz.” dedi.

Ortak pazar konusunda Nahçıvan ile çok güzel bir iş birliği içerisinde olduklarını dile getiren Bakan Zeybekci, Nahçıvan’da üretilen tüm ürünlerin kısıtlama olmaksızın Türkiye’ye girmesinin önünü açtıklarını, alışverişlerde Türk lirası’nın kullanılmasını tavsiye ettiklerini aktardı.

Ülkeler arası ticarette milli para birimlerinin kullanılmasının önemine değinen Zeybekci, Özbekistan ile de ekonomik ilişkilerde son dönemde hızlı bir ilerleme söz konusu olduğunu, bu ülkedeki yatırımları desteklediklerini vurguladı. Bakan Zeybekci, ülkelerarası vizelerin kaldırılmasına ilişkin bir soruya karşılık, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kardeşler kendi aralarında seyahat ederken vize mi olur Allah aşkına? Bu vizeleri kaldırdığınızda turizmin patladığını göreceksiniz. Eminim ki milyonlarca Türk vatandaşı ata yurtlarını ziyaret edecek. Turizmde büyük bir ekonomi, hareketlilik, ticaret ve yatırım demektir. Bu alanların önünü açacaktır. Sabırla, küçük küçük ama devamlı adımlar atacağız.”

Bakan Zeybekci, basın toplantısı sonrası Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ile görüştü. Başlangıcında görüntü ve fotoğraf alınması izin verilen toplantı basına kapalı gerçekleşti.

Share
519 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?