logo

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜMEDE G-20’NİN ZİRVESİNDE

 

Türkiye ekonomisinin 2017 yılının son çeyreğinde yüzde 7.3, 2017 genelinde ise yüzde 7.4 oranında büyüme gösterdiğini belirten AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, 7.4’lük büyümenin son dört yılın en yüksek oranı olduğuna dikkat çekerek;  “Türkiye, bölgesindeki jeopolitik gerilimler, Avrupa’daki borç krizi, Gezi olayları, FETÖ’nün darbe girişimine rağmen 8 yıldır kesintisiz büyüyor. Geldiğimiz noktada Türkiye ekonomisi büyümesi ile dünya ekonomisinin %85’ini oluşturan G-20 ülkeleri içerisinde zirvede, OECD ülkeleri arasında ise ikinci sırada yer almıştır. Bu büyük başarıyı birçok öncü göstergeyle olumlu bir giriş yapılan 2018 yılında da aynı tempo ile devam edeceğimize inancımız tamdır” dedi.

Dışarıda ve içeride estirilmek istenen tüm kötümser havaya rağmen Türkiye’nin uluslararası otoritelerin beklemediği bir performans sergilediğine vurgu yapan başkan Filiz; “ Şunu belirtmek isterim ki biz bu performansı bekliyorduk ve inanıyorduk.  İhracatı-yatırımları artıracak teşvikler vererek, durmak bilmeden çalışan ve bu muhteşem başarıyı yakalayan;  Ekonomimize yön veren başta Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye, ekibine ve hükümetimize güvenimiz tamdır” dedi.

IMF’den OECD’ye, Dünya Bankasından Moody’s’e birçok kuruluşun, Türkiye’nin 2017 yılı büyüme tahmininde yaptıkları revizelerin, Türkiye’nin ekonomi dinamiklerini anlamada oldukça başarısız olduklarını açıkça gösterdiğini ifade eden başkan Filiz; Türkiye ekonomisinin bu tahminlerin de üzerinde büyüdüğünü belirterek , alınan mali önlemler ve politikaların, büyümeyi uluslararası kuruluşların beklentilerinin üzerine taşıdığını vurgulayarak, bu tabloyu ayrıca dış talep, kur hareketleri ve Ekonomi Bakanlığının destekleriyle ihracatta yaşanan güçlü artışın da desteklediğini, benzer şekilde yatırımları güçlendirmek için atılan adımların, verilen yatırım teşviklerinin etkisiyle yatırımlarda da kuvvetli artışlar yaşandığını kaydetti.

Bu başarıda hükümetimizce zamanında devreye konulan tedbirler ve bunların kararlı bir şekilde uygulanması büyük bir paya sahiptir diyen Başkan Filiz yaptığı yazılı açıklamada devamla şunları kaydetti:

“ Türkiye’ye küresel sermayenin girmemesi için ne gibi gayretler içine girildiği aşikar. Bazıları ülkemizdeki ekonomik durumun sıkıntılı olduğuna dair açıklamalar yapıyordu. Yüksek büyüme hedefimize ulaşarak, kriz beklentisinde olanların beklentilerini boşa çıkarttık. Aynı zamanda Türkiye’nin büyüme öngörülerini düşük tutan uluslararası kuruluşlara önemli bir cevap olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin, olağanüstü jeopolitik ve ekonomik riskler altında elde ettiği yüzde 7.4 büyüme, bu ülkenin yönetimiyle, üreticisiyle, girişimcisiyle ve tüketicisiyle nasıl dinamik bir ülke olduğunun somut göstergesi. Bu ülke; Dünya Bankası’nın, İMF’nin tahsilatçısı, uluslararası para piyasalarının Türkiye’ye gönderdiği tahsilat memurları’nın ekonomi bakanına değil artık yerli ve milli bir bakana Sayın Nihat Zeybekci’ye sahiptir. Zeybekci ve ekibi ile hükümetimiz dolayısıyla artık Türkiye ekonomisi güçlüdür. Kararlı ekonomi yönetimi, dinamik ve üretken özel sektörü ile bu gücünü koruyacaktır. Milletimizin de desteğiyle Türkiye hedeflerine emin adımlarla ilerleyecektir.”

Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?