logo

TÜRKİYE’DEN AB’YE SERT YANIT

 

Türk Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Avrupa Birliği’nin Hollanda‘ya verdiği desteği sert şekilde eleştirdi.

Açıklamada, “AB’nin Hollanda’nın arkasında durması vahimdir! AB’nin basiretsiz açıklamaları bir değer taşımıyor. Yabancı düşmanlığına prim veriliyor” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Son günlerde ülkemiz ve bazı AB üyesi ülkeler arasında yaşanan gelişmelere ilişkin olarak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komiser Johannes Hahn tarafından dün (13 Mart) yapılan açıklamanın yanlış değerlendirmeler içerdiği ve farklı gündemleri birleştirip algı çarpıtması yapmaya çalıştığı görülmektedir.

AB’nin, yaşanan gerilimin daha fazla tırmandırılmaması için, diplomatik sözleşmeleri ve hukuku ihlal ederek bu duruma sebep olan ülkeler yerine, ülkemize aşırı söylemlerden ve adımlardan kaçınılması çağrısında bulunan açıklamasının, esasen yabancı düşmanlığı ve Türk karşıtlığı gibi aşırı uçlara prim verdiğinin farkına varması gerekmektedir. AB, gerek Anayasal düzenimizi ve demokrasimizi hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişiminden gerek AB terör örgütleri listesinde yer alan PKK saldırılarından sonra yaptığı açıklamalarda olduğu gibi yine objektiflikten uzak ve gelişmeleri tam manasıyla değerlendirmeden hareket etmiştir. 

1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi’ni, temel insan haklarını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlüklerini ve uluslararası sorumluluklarını ihlal eden ülkelere kuvvetli bir mesaj vermesi gereken  AB’nin korumacı bir tavırla üye ülke dayanışması arkasına saklanması ve insan hakları ile Avrupa değerlerini açıkça ihlal eden Hollanda’nın arkasında durması son derece vahimdir.

AB’li muhataplarımız demokratik değerleri, temel hak ve özgürlükleri ancak seçici olarak uygulamakta ve sorunların çözümü için diyalog kanallarını tavsiye ederken, ülkemizin ciddi bir yaklaşımla Hollanda’nın aksine diplomasiden ve hukuktan sapmadan izlediği siyaseti görmezden gelmeyi tercih etmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı, AB’nin bu basiretsiz açıklaması ülkemiz için bir değer taşımamaktadır.”

Açıklamanın hedefinde, AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ve AB Komiseri Hahn’ın sözleri vardı.

Mogherini ve  Hahn, yaptıkları ortak yazılı açıklamada,  “Avrupa Birliği Türkiye’yi durumu daha da kötüleştirme riski  taşıyabilecek aşırı söylem ve eylemlerden kaçınmaya çağırmaktadır. Sorunlu  konular ancak açık ve doğrudan iletişim kanalları yoluyla çözülebilebilir.  AB-Türkiye ilişkilerinin çıkarı için yardımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” demişti.

Share
546 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?