logo

Ülkemiz mazlum ve mağdur milletlerin sözcüsü olmayı sürdürecektir

Nilgün Ök; Irk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrımı gözetmeksizin herkesin doğal insan haklarına sahip olduğunu ilan eden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70. yıldönümünü kutlamaktayız. İnsan haklarını, ortak çağdaş temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan bu Beyanname, temel hak ve özgürlükler alanında küresel düzeyde referans belgesi niteliği taşımaktadır.Bu beyannameyi ilk imzalayan ülkelerden biri olan Türkiye, insan haklarının korunması ve geliştirilmesini ve bütün vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerden eşit biçimde yararlanmalarını temel öncelik olarak benimsemiştir.

 

AK Parti hükümeti olarak; 2002 yılından itibaren işkenceye karşı sıfır tolerans politikasını benimsedik ve bu politikayı istisnasız bir şekilde uygulama kararlılığını her platformda vurguluyoruz. İnsan hakları konusunda, 2016 yılında önemli bir adım daha atarak “ ayrımcılıkla mücadele” görevini de yürütecek şekilde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nu kurduk. Bu Kurum, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, ayrımcılıkla mücadele, işkence ve kötü muamele ile mücadele gibi önemli görevleri başarı ile yürütüyor.

 

İnsan hakları konusunda en üst standartların Türkiye’de yerleştirilmesi bakımından büyük gayret gösteren ülkemiz; insan haklarına özgü değerlerin korunup, geliştirilmesi için uluslararası arena da önemli görevler üstleniyor.Filistin’den Suriye’ye, Asya’dan Afrika’ya kadar tüm insanlık suçuna maruz kalan tüm milletlerin yanında duruyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla,bu coğrafyalarda yaşanan insan hakları ihlallerini, sürgünleri, işkenceleri tüm kötülükleri Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gibi her türlü platformda yüksek sesle dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz. Ülkemiz mazlum ve mağdur milletlerin sözcüsü olmaya devam edecektir.

 

İnsan hakları konusunda tüm kurum ve kuruluşlarımızla insan onurunu korumayı en temel değer olarak kabul etmeli, bu alanda atılan adımları her daim daha ileri götürmek yönünde çalışmalarını sürdürmemiz gerektiğine inanıyorum. Tüm dünyada insanın hak ettiği değeri göreceği insan onuruna yakışır bir yaşam sürdüreceği inancıyla, Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.

Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?