logo

YENİLENMİŞ GÜMRÜK BİRLİĞİ İLE HIZ KAZANACAĞIZ

Denizli Ticaret Odası tarafından ‘Güncellenen AB Gümrük Birliği’nin İş Dünyasına Etkileri’ konulu bir konferans düzenlendi. DTO Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta İktisadi Kalkınma Vakfı Müdürü Çisel İleri ile Strateji ve Geliştirme Müdürü Gökhan Kilit ‘Gümrük Birliği’nin Revizyonu’ hakkında bilgiler aktardı. Açılışını DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın yaptığı konferansa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Denizli Şube Başkanı Semra Akça Acar, DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, BASİAD Başkanı Selim Kasapoğlu, MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Sarıtaş, Denizli Platformu üyeleri ve başkanları ve iş dünyasının önemli temsilcileri katıldı.

“TÜRKİYE 60 YILDIR ARZU ETTİĞİ İŞBİRLİĞİNİ SAĞLAYAMADI”

Türkiye’nin AB gündemine ilişkin düzenlenen konferansta konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, şunları aktardı: “Bu toplantıyı Denizli olarak çok önemsiyoruz. Denizli ekonomisi ihracata dayalı bir yapıya sahip. Gümrük Birliği konusunu önemsiyoruz. Avrupa’nın önde gelen ülkeleri tarafından 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir barış ve kalkınma projesi olarak temelleri atılan bu birliktelik çağımızın en başarılı ekonomik ve siyasi entegrasyonu olmaya başlamıştır. Türkiye kurulduğu ilk günden itibaren bu birliğin ideallerini paylaşmış, bunun bir parçası olmayı hedeflemiştir. Farklı kültürü, dili ve tarihi olan 28 ülkenin bir araya geldiği başarılı proje kurulduğu günden bu yanan ülkemizin ilgisi içerisinde olmuştur. İnişli çıkışlı geçen 60 yıllık bu süreçte Türkiye olarak arzu ettiğimiz işbirliğini sağlayamadık.”

“YENİLENMİŞ GÜMRÜK BİRLİĞİ İLE HIZ KAZANACAĞIZ”

Başkan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa Birliği’nin bütün Balkan ülkelerini de içine alarak sınır komşumuz olması bizi umutlandırmıştır. Ama bugün geldiğimiz noktada elimizde Türkiye’nin aleyhine işleyen bir Gümrük Birliği ile yetinmek durumunda kaldık. Ülkemizin zararına işleyen bir mekanizmayı düzeltmek, yararımıza işleyen daha güçlü ekonomik ilişkiler kurmak için hükümetimizin girişimlerde bulunduğunu ve hazırlık yaptığını biliyoruz. Karşı taraftan da kabul gören bu müzakere sonucunda iş dünyasına olan etkilerinin neler olabileceğini öğrenmemiz gerekmektedir. Dünya ekonomisiyle entegre olmuş, dünyaya açılmış olan Denizlimiz AB ilişkilerinde geçmişte Gümrük Birliği’nden yarar sağlamıştır. İhracata dayalı sanayileşmeyi, il olarak başarmamızda etkisi büyüktür. Yenilenmiş Gümrük Birliği ile yeni bir başlangıç yapacağımıza ve hız kazanacağımıza eminiz. DTO olarak gelişmeleri yakından takip edeceğiz.”

Share
575 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?