logo

“Yerküreyi sarsacak bir ihracat ordusu geliyor”


HABER - DenizlidenHaber
haber@denizlidenhaber.com

Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İhracat Haftası etkinliğinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatın 10 aylık performansına bakıldığında hükümetin ihracata tam desteğinin ve ihracatın milli seferberliğe tam güçle katılımının meyvelerini topladıklarını kaydetti.

Bakan Zeybekci, bu yılın başında 153,3 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini hatırlatarak, “O gün bazıları kinayeli bir şekilde hafif gülümsemişlerdi. Eylül ayı itibarıyla 12 aylık rakamda bu sınırı aştık.” dedi. Bakan Zeybekci, “Birileri ‘tesadüftü, rast geldi’ diyebilir. Asla… Her biri çalışıldı. Her biri en ince detaylarına kadar Başbakanımızın liderliğinde, Bakanlar Kurulumuzun tüm üyeleri ile beraber planlandı ve çalıştığımız ve planladığımız şekilde bugün sonuçlarını görüyoruz.” dedi.

Yılın ilk 9 ayında TÜİK rakamlarına ekim ayı verisinin de eklenmesiyle 128,7 milyar dolara ulaşıldığına işaret eden Zeybekci, “Geçen yıl bu seviyeye ancak kasım ayında ulaşmıştık ve bir ay önceden gidiyoruz. Üstelik bu rakama daha ekim sonu itibarıyla ulaşmış olduk.” diye konuştu. Bakan Zeybekci, bu yılın başında 153,3 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O gün bazıları kinayeli bir şekilde hafif gülümsemişlerdi. Eylül ayı itibarıyla 12 aylık rakamda bu sınırı aştık. İnşallah yıl sonu itibarıyla da OVP’deki 153,3 milyar doların 156,5 milyar dolara güncellenmesiyle 156,5’i de inşallah aşacağız. Daha önemlisi tüm zamanların rekoru olan, içinde 13 milyar doların üzerinde altın ihracatı olan 157,6 milyar doları bu sene net ihracatımızla aşmayı hedefliyoruz. Aşamasak bile en fazla bir ay dayanacak. İnşallah 2018’in ocak ayı itibarıyla aşacağız. İnanıyorum ki bu aşk, bu sevda bizde olduğu sürece biz bunu aralık ayında yerle bir ederiz diye düşünüyorum.”

“2018’de dünyada bir numara olacağız”

Bakan Zeybekci, demir çelikten otomotiv sektörüne, kimya sektöründen tekstil ve konfeksiyona, tarımdan tüm petrokimya alanına kadar çok detaylı çalışmalar yaptıklarını belirterek, 2017’nin ilk çeyreğinde iş adamlarının yanı sıra ihracatçıların, yatırımcıların, sanayicilerin ve üreticilerin bütün taleplerini yerine getirdiklerini söyledi.

Bakan Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin bugün Başbakan Yıldırım’a arz ettiği ihracatçıların 10 talebini aldıklarını ifade etti.

Zorlu küresel ekonomik şartlara, ülkenin içinden geçtiği ihanet ve işgal girişimine rağmen ihracata dayalı kalkınmaya kararlı bir ülke olarak 2017 yılında ihracat destek miktarını minimum 3 katına çıkardıklarını belirten Bakan Zeybekci, bu oranı da önümüzdeki dönemde artırarak devam edeceklerini bildirdi.

Bakan Zeybekci, Eximbank’ın sermayesinin hükümetin ve Başbakan’ın oluruyla 3,7 milyar liradan 10 milyar liraya çıkarıldığını hatırlatarak, bu artışa, dünyanın tedirgin olduğu, Türkiye ile ilgili her türlü yalan dolan ve felaket tellallarının ortada kol gezdiği bir dönemde cesaret ettiklerini söyledi.

Eximbank’ın dünyada 2 numarada bulunduğunu dile getiren Zeybekci, “Başbakanımızın bize verdiği talimat; Eximbank’ın dünyada 1 numara olması… Yani ihracatımızın şu anda yüzde 26’sını finanse eden, kredilendirebilen Eximbank öyle bir hale gelecek ki 2018 yılında inşallah bizden önce duran Güney Kore’yi geçerek, açık ara farkla ihracatımızı yüzde 30 rakamlarına doğru yaklaşan şekilde finanse etmeyi gerçekleştirecek. Biz de buradan Başbakanımıza söz veriyoruz; 2018’de dünyada 1 numara olacağız.” dedi.

“İhracatçıya verilen yeşil pasaport sayısı 6 bine ulaştı”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ihracatçıların kendilerinden yıllardır “yeşil pasaport” talep ettiğini, hükümetin kararıyla bunu vermeye başladıklarını, şu an itibarıyla verilen yeşil pasaport sayısının 6 bine ulaştığını bildirdi.

Ekonomi Bakanlığı çalışanlarının, müsteşar yardımcısı başkanlığı personelinin, daire başkanlarının, genel müdür yardımcılarının her şirketi ziyaret ettiğini, üretime dokunduğunu, ihracatçının yanında yer aldığını dile getiren Zeybekci, bu kişilerin ihracatçıya dokunduğunu, ulaşılabilir bir dost haline geldiklerini, bunun çok faydasını gördüklerini anlattı.

Bakan Zeybekci, her Türk Ticaret Merkezi’ne hükümet olarak 3 milyon dolar verdiklerini anımsatarak, eksiklikler olması halinde yolda giderken tamamlanacağını söyledi. Elektronik ticarette yaşanan artışa ve gelişmelere değinen Zeybekci, şunları kaydetti:

“Bu yıl başlattığımız bir seferberlikle ki masrafların yüzde 80’ini hükümet olarak karşılıyoruz, 10 bin ihracatçımızı elektronik ticaret sitelerine üyeliğini destekliyoruz. Önümüzdeki hedef, ihracatçılarımızın 100 bine ulaşmasındaki en büyük hedef bu olacak. En küçük KOBİ’miz, en ücra köşede el emeğiyle uğraşan bir mobilyacımız veya üreticimiz, ürettiğini dünyanın en uzak köşesine ihraç edebilme imkanına bu sayede kavuşacak.”

“Yüksek teknolojili ürün ihracatını artırmalıyız”

Bakan Zeybekci, teşvik belgesi sayısında 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50,2 artış sağlandığını, bu artışın yatırımcıların da ihracat seferberliğine katıldığını gösterdiğini, bu yatırımların büyümeye, ihracat ve istihdam artışına dönüşeceğini söyledi.

İhracatın büyümeye sağladığı katkıya değinen Zeybekci, “Büyümeyi sürdürülebilir ve öngörülebilir bir şekilde ihracata, üretime ve yatırıma dayalı halde devam ettirmek kararlılığındayız. Bunun da gerekli olan tüm adımlarını önümüzdeki dönemde atacağız.” dedi. Bakan Zeybekci, yüksek teknoloji ihracatının artırılması yönünde verilen desteklere işaret ederek, bu alanda yaşanan artışları anlattı.

TÜİK verilerine göre imalat sanayi ihracatının içindeki yüksek teknoloji ürünü payının yüzde 3,8’e yükseldiğini, bu rakamın geçen yıl yüzde 3,4 olduğunu belirten Zeybekci, kişi başına düşen geliri zengin ülkelerin seviyesine yükseltmek için bu oranın son derece düşük olduğunu vurguladı. Zeybekci, “Bir an önce yüzde 15-20 seviyesine gelmemiz gerektiğini biliyoruz.” dedi.

Zeybekci, orta ve yüksek teknolojili ürün ihracatının önemine değinerek, üretim ve ihracat yapılarını Endüstri 4.0 sonrası için şekillendirmeleri gerektiğini söyledi.

“Yerküreyi sarsacak bir ihracat ordusu geliyor”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’nin dünyanın geleceğinde kendi devlerini yaratarak yarışta yer alacağını belirterek, proje bazlı yatırım teşvik sisteminin terzi usulü, kişiye özel tasarlandığını kaydetti.

Gelecek dönemde bir yandan ihracatı artıracaklarını bir yandan da yapısal dönüşümü sağlayacak stratejilerini güçlü bir şekilde uygulamaya devam edeceklerini bildiren Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde cari açık sorununu tarihe gömecek yapısal reformlarımızı da yeşertmeye devam edeceğiz. Şundan eminim ki pek yakında yerküreyi sarsacak bir ihracat ordusu, bir üretim ordusu yetişiyor ve geliyor.” diye konuştu.

Share
401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilimize geldi

  28 Ekim 2020 Bilim ve Teknoloji, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

  Bir dizi ziyaret, toplantı ve incelemelerde bulunmak üzere İlimize gelen Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ı Çardak Havalimanı’nda İl Protokolü karşıladı. Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen İkiler Filtre Fabrikası’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Bakan Mustafa Varank, işçilerle sohbet edip, çalışmaları takip etti. Bakan Varank Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde, sanayiciler, iş insanları ve oda başkanlarıyla, kentimizdeki sanayi ve teknoloji ala...
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Denizli’ye geliyor

  23 Ekim 2020 Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

    Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 26 Ekim Pazartesi günü Denizli’ye geliyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak akabinde Denizli’li işadamlarıyla bir araya gelmek üzere Pazartesi günü ilimizde olacağını duyurdu. Başkan Filiz mesajında bakanın ziyaretiyle ilgili şu bilgilere yer verdi: “Çardak OSB ziyareti ile programına başlayacak olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa ...
 • Düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını askıya aldılar

  02 Temmuz 2020 Bilim ve Teknoloji, Dünya, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sosyal medya dipsiz bir kuyuya, izan ve insaf tanımayan mayınlı bir platforma dönüşmüştür. Başta Twitter, Facebook olmak üzere sosyal medya iftira sahnesi, ihanet ve isnat mecrası olmuş çıkmıştır. TBMM'de düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyor; duruşumu, düşüncemi, tarafımı, tavrımı, tercihimi ve tepkimi alenen ilan ediyorum." ifadelerini kullandı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bugün sizlerle son Twitter...
 • Türkiye büyük atılımlar yaptı, gücüne güç kattı!

  25 Haziran 2020 Bilim ve Teknoloji, Çevre, Dünya, Emlak, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Politika, Tüm Manşetler, Ulusal

  Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iki yılını geride bıraktı. Başkan Erdoğan liderliğinde ekonomiden sağlığa, sanayiden dış politikaya büyük adımlar atıldı. Savunma sanayiinde yerlileşme sağlandı. Yerli tank ve otomobil üretimine hız verildi. FETÖ devletin damarlarından temizlendi, vesayete son verildi. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iki yılını geride bıraktı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak görevine üstlendi. Türkiye, bu süre içinde ekono...