logo

Yıldırım’dan Almanya kriziyle ilgili açıklama: Külliyen yalan!

Yıldırım’dan Almanya kriziyle ilgili kritik açıklama: Külliyen yalan!

Başbakan Binali Yıldırım, Cuma namazı çıkışı, başta Ege Denizi’ndeki deprem olmak üzere, Almanya ile yaşanan büyük kriz ve Kudüs’te İsrail polisinin Cuma namazı kılan Müslümanlara yönelik saldırısı ve diğer gündem maddedilerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım’dan Almanya kriziyle ilgili kritik açıklama: Külliyen yalan!
 

Başbakan Binali Yıldırım, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Almanya ile yaşanan kriz hakkında konuşan Yıldırım, ‘Almanya bizim stratejik ortağımızdır, Olayları daha fazla germenin anlamı yok’ dedi.

Başbakan Yıldırım soruları yanıtladı:

BODRUM DEPREMİ

Bütün alanlar tarandı, raporlanan kötü bir durum söz konusu değil. 354 vatandaşlarımızın tedavileri görüldü. 24 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. İstanköy’de bir cami yıkıldı, bir de bir devlet hastanemizde çatlaklar var. Ufak 

tefek hasarlar dışında can kaybımız yok ama büyük bir deprem. AFAD, başbakanlık ilgili kurumlar hemen bölgeye gittiler.Kos’ta vatandaşlarımız var, bir Türk vir İsveç uyruklu vatandaşlar var hayatını kaybeden.

ALMANYA İLE KRİZ

Almanya Türkiye ile ezeli bir stratejik ortaktır. I. Dünya Savaşı’nda yer aldık, beraber olduk. Bugün de hükümetimiz Almanya’yı Avrupa’da stratejik ortak olarak görmeye devam ediyor. Zaman zaman gerginleşme olabiliyor ama benim buradan çağrım ilişkilerin zarar görmesinin Almanya’ya da Türkiye’ye de yararı yok. Almanya’da PKK- FETÖ sempatizanlarının orada alan bulmaması konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Almanya’da 3.5 milyon vatandaşımız var onlar aramızda köprüdür. Olayları daha fazla germenin anlamı yok.

Alman menşeili şirketlere soruşturma başlatıldı deniyor, bu külliyen yalandır. Burada iş yapan yatırımcıları tedirginliğe itecek açıklamalardan uzak durulması lazım. Türkiye güvenli bir ülkedir. Hiç kimse kendine güvenmesin, terör herkesin her an kapısını çalabilir. Bunun çaresi de birlikte terörün üstüne gitmektir.

MESCİD-İ AKSA GERGİNLİĞİ

Bu konuda hafta başında bir terör olayı olarak nitelendirilen bir olay yaşandı. İsrai ilişkileri bunun üzerine güvenliği arttırdı. Bu hafta sınırlı olarak açacaklarını söylediler. Cumhurbaşkanımız İsrail Cumhurbaşkanı ile görüştü, bu konuda Müslümanların hassasiyetini anlattı. İsrail tarafı, ‘Biz yasak uygulamaktan yana değiliz ama herhangi bir terör olayına mahal vermemek 

için tedbirlerimizi arttırdık’ dedi. Ama camiye gelen herkesi aramak mümkün değil, başka tedbirler bulunmalı. İsrail’e bizim önerimiz bu uygulama yanlıştır. Mescid-i Aksa’yı Müslümanlar’a kapatmak ya da yasaklamak hiçbir çözüm sağlamaz.

OHAL BAŞVURULARI

Askeri okullarda özellikle Harp Okulları’nda okuyanların tamamını başka üniversitelere yerleştirdik. Buralara 15 Temmuz öncesi kayıtlı olan kimseyi almadık. Bu bir prensip karardır. Bu öğrencilerin hak kaybı söz konusu değildir. OHAL inceleme komisyonuna gelecek bir konu da değildir.

Share
450 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?