logo

Zaferler onları kazananların olduğu kadar onu koruyanlarındır da

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Kut’ül Amare Zaferi’nin 102. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Filiz mesajında, Kut’ül Amare’nin her zaman hatırlamamız gereken, unutulmayacak bir destan olduğunu, yakın tarihimizi unutmamamız ve unutturmamamız gerektiğini söyledi.

 

Başkan Filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:

“ Bugün 29 Nisan, bu tarih aynı zamanda geçmişimizde önemli bir tarihin de yıl dönümü. Hepimizin hatırlaması, içinden dersler alması ve gelecek nesillere aktarması gereken önemli bir tarih. 29 Nisan 1916 tarihinde herkesin artık ayağa kalkamaz diye baktığı ecdadımız Kut’ül Amare’de yakın tarihimizin en önemli zaferlerimizden birini kazanmıştır. Unutturulmuş olan Kut’ül-Ammare; 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kut’ül-Ammare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür. Tarihe Kut’ül Ammare zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birlikleri ise 25 bin askerini kaybetti.

Kut’ül Amare, sadece bir muharebenin adı değildir, sıradan kazanılan bir zaferin adı da değildir. Sömürü ve işgale karşı tevhit ruhuyla ortaya koyulan bir savunmanın adıdır. Kut’ül Amare, tıpkı Çanakkale gibi dili, etnik kimliği, memleketleri farklı olan binlerce kahramanın vatan ve istiklal uğruna cesurca mücadele ettikleri ve destan yazdıkları bir zaferin adıdır.

Bu millet, Malazgirt zaferinden Çanakkale destanına, tarihindeki gerçek kahramanlık hikayelerini hiçbir zaman unutmamıştır, unutmayacaktır. Yıllardır milletimizin hafızasından silinmeye çalışılan Kûtü’l-Amare zaferi, her zaman hatırlamamız gereken, unutulmayacak bir destandır. Bu zaferin kazanılmasında emeği geçen Süleyman Askeri, Ali İhsan Sabis Paşa, Nurettin Paşa ve Halil Paşa’yı rahmetle anıyorum. Kûtü’l-Amare zaferinin mimarı olan şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Çok zor şartlarda kazanılan bu zaferin herkes tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Özellikle gençlerimiz tarihimize altın harflerle yazılması gereken Kut’ül Amare zaferini mutlaka iyi bilmelidir. Zaferler onları kazananların olduğu kadar onu koruyanlarındır da, bu nedenle tüm neslimize de bu kutlu yıl dönümünde müreffeh, iman dolu, kendinden emin, tarihine ve ülkesine karşı sorumluluğunun bilincinde, ahde vefası bol bir ömür dilerim.”

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?