logo

ZEYBEKCİ: “TÜRKİYE BU HASTALIKTAN KURTULMAK ZORUNDA”

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlığı ile 27 sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütünün oluşturduğu Denizli Sanayici Tüccar ve İşadamları Platformu’nun birlikte düzenlediği Ekonominin Genç Aktörleri toplantısına katıldı.

Zeybekci  “Türkiye bu hastalıktan kurtulmak zorunda” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlığı ile 27 sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Denizli Sanayici Tüccar ve İşadamları Platformu’nun birlikte düzenlediği Ekonominin Genç Aktörleri toplantısına katıldı. Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile iş dünyasının genç temsilcileri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Denizli Sanayici Tüccar ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Erdoğan, salonda geleceğin bakanları, milletvekilleri ve belediye başkanları olduğunu belirtti.

GENÇLİK YILLARINI ANLATTI

Toplantıya gençlerin gösterdiği ilgiye teşekkür eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gençleri gördüğünde kendi gençliğini hatırladığını, o yaşlarda hayatı ile ilgili önemli kararlar verdiğini belirterek, “İstanbul’da önemli bir firmada genel müdür yardımcısı olarak çalışırken, Denizli’ye dönme kararı aldım. Bir gün sarı jetonlu telefonla Küçüker Tekstil’in sahibi Besalet Bey’i aradım ve teklifini kabul ettim. Benim Denizli tercihinde bulunduğum 1988 yılında Denizli’nin ihracatı 50 milyon dolardı. 1993’ün Ağustos’unda Denizli’nin reel sektörde en yüksek maaş alan isimlerinden biriyken ayrılacağımı söyledim. 1994’ün ilkbaharında arkadaşlarımla Turkuaz Tekstil’i kurdum. Onun için siz gençleri anlıyorum, hissediyorum. Hedeflere karşı sabırsızlığınızı biliyorum. Ben de aynı şekilde düşünüyordum. 1998 yılına kadar gece gündüz mücadele ettik, ama ne mücadele. 1998’den sonra Denizli için bir şeylerin peşinde koşmaya başladık” dedi.

GENÇLERE ÖĞÜTLER VERDİ

Bakan Zeybekci, “Belediye başkanı olunca gerçek bürokrasiyi gördüm. Bir işin nasıl olmaz hale getirildiğini gördüm. 2011’de milletvekili oldum, Ankara’ya gittiğimde artık tamamdır, bir şeyler olmuşumdur diye düşündüm. Üç beş ay sonra dedim ki; yine bir şey bilmiyormuşum. Bakan olduktan sonra evet öğreneceğim çok şey varmış dedim. Ömrümün sonuna kadar da öğrenmeye devam edeceğim. Bu söylediklerim itiraftır. Siz gençlere söyleyebileceğim en önemli şey olacak bu. Şunu asla ihmal etmeyin, Denizli’nin geleceği sizsiniz, siz olacaksınız. Denizli, 1980’de Türkiye’nin dış ticaret ihracatını yapar hale geldi. Bugün 3 milyar dolar ihracat yapıyor. Bütün bu yapılanları sizin birinci nesillerinizin değerleriyle yaptık. Bugüne kadar doğruluğu binlerce yıldır test edilmiş olan aile değerlerini sakın ihmal etmeyin. Şirketlerimizde bölünmeye asla izin vermeyin, güç kaybına asla müsaade etmeyin. Anaya babaya itaat edin” diye konuştu.

Türkiye’nin 1980 ve 2002 dönemi yaşadığı olayların ekonomiye etkilerini de anlatan Zeybekci, Türkiye’nin 16 Nisan’da yıllardan beri yaşadığı hastalıklardan kurtulacağını belirterek, “Bu söylediklerim siyasi bir beklentiyle söylenen sözler değildir. Ama bu sistem hep aynı sorunları yaşatıyor. 2013’te Gezi olaylarıyla, 15 Temmuz darbe girişimiyle Türkiye’nin demokrasisine müdahale ettiler. Bu sizin meseleniz. Bu hastalıklardan kurtulduğu zaman Türkiye kazanacak. Türkiye bu 18 maddeyi rahat rahat tartışamıyor. Halkın yüzde 50-60 desteğini alamayacağını düşünenler her şeye hayır diyor. 16 Nisan’dan sonra AK Parti iktidar olmayacak. Zaten iktidar partisi. Bu sistemle normal yollardan iktidara gelemeyecekler yanlış şeyler söylüyor. Muhtarlara muhtarlığınız gidecek, dolmuşçulara dolmuşlarınız gidecek diyor. 16 Nisan’da Türkiye çok farklı bir döneme girecek. Türkiye’yi kimse tutamayacak” diye konuştu.

 

Share
573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?