logo

Zeybekci’den ticarette “Milli para” vurgusu

Bakan Zeybekci’den ticarette “Milli para” vurgusuEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ile ticarette ruble ve Türk Lirası kullanılmasına ilişkin, “Bu, iki ülke arasında çok büyük bir kazanç olur.” ifadelerini kullandı.

Zeybekci, Bloomberg HT televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ekonominin çok hızlı toparlandığını anlatan Zeybekci, sonbahar döneminde ihracatta da önemli bir toparlanma yaşanmasının beklendiğini işaret etti.

‘MİLLİ PARALAR KULLANILMALI’

Rusya ile ilişkilere değinen Zeybekci, iki ülke arasındaki ticarette ruble ve lira kullanılmasına ilişkin, “Biz burada dolar aradan çıksın başlığıyla girmiyoruz konuya. İki ülke arasındaki ticarette, alışverişte, müteahhitlik hizmetlerinde milli paralar kullanılabilmeli. Bu, iki ülke arasında çok büyük bir kazanç olur.” ifadelerini kullandı.

BİR TEK TÜRKİYE’NİN YOK

Bakan Zeybekci, G-20 ülkeleri içerisinde varlık fonu olmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek, diğer tüm ülkelerin en az bir, bazılarının da üç-dört fonları olduğunu anlattı. Fon konusunda hedeflerinin büyük olduğunu kaydeden Zeybekci, “Burada hedefimiz 200 milyar dolarların konuşulduğu bir fon büyüklüğüne ulaşılması.” değerlendirmesinde bulundu. Zeybekci, söz konusu fonda zorunlulukların olmadığını belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye’nin değerlendirmediği, değerlendiremediği yer altı-yer üstü zenginliklerini ve projelerini menkul ve gayrimenkul haline dönüştürerek, yani gayrimenkullerini de menkul hale dönüştürerek, borsamızın derinliğini de arttırarak gerek iç, gerekse uluslararası piyasalardan bunların nakde çevrilmesiyle elde edilen bir değer olarak ortaya çıkacak.

‘ALMAN FONU NASIL DENETLENİYORSA…’

Denetimi uluslararası piyasaların genel kabul gördüğü uluslararası denetim standartlarındaki şirketler tarafından yapılacak. Çünkü bu fon bir prestij fonu, Türkiye’nin adını taşıyan bir fon. Bu fonun tek bir sermayesi var, uluslararası kredibilitesi, inandırıcılığı, şeffaflığı ve çıktığı projelerin piyasalarda kabul görmesi, bunun piyasalar tarafından değer bulması, asıl para eden o. Onun için değerlendirme ve denetimleri tamamen uluslararası denetim mekanizmasıyla olacak, çok şeffaf denetimleri olacak, raporları tüm alanda bütün kamuoyuyla paylaşılmış olacak. Bir Norveç fonu, bir Alman fonu hangi standartlarda denetleniyorsa aynısıyla bu fon da denetlenmiş ve şeffaf bir şekilde denetim raporları yayınlanmış olacak.”

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
634 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?